A 5-a ediție a Colocviului studențesc de studii francofone

În data de 27 mai 2022, a avut loc în format hibrid a 5-a ediție a Colocviului studențesc de studii francofone organizat de Conf. univ. dr. habil. Ramona MALIȚA, Lect. univ. dr. Ioana MARCU și Lect. univ. dr. Neli Ileana EIBEN de la Colectivul de limbi romanice al Facultății de Litere, Istorie și Teologie. La reușita acestui eveniment științific au contribuit studenți (atât de la licență, cât și de la master) și tineri cercetători din mai multe centre universitare din țară (Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați) și din străinătate (Universitatea din Giessen, Germania, și Université de Pau et des Pays de l’Adour, Franța).

În deschiderea colocviului au luat cuvântul Conf. univ. dr. Gabriel BĂRDĂȘAN, prodecan al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, și doamna Tilla RUDEL, directoarea Institutului Francez din România la Timișoara. Conferința în plen a fost susținută de Jana KEIDEL de la Universitatea din Giessen, Germania, care a făcut o prezentare a unei figuri feminine de seamă de origine română, contesa Anna de Noailles, actriță a modernității. Pe durata întregii zile, au fost prezentate lucrări grupate în două secțiuni de literatură, două secțiuni de traductologie și o secțiune de lingvistică. Abordările și temele comunicărilor s-au înscris în tendințele actuale ale cercetării din sfera literelor fraceze și francofone și au ilustrat diversitatea subiectelor asupra cărora reflectează tinerii cercetărori. Didactica limbii franceze a fost și ea abordată în cadrul mesei rotunde la care au fost invitate prof. Claudia TĂMĂȘDAN și prof. Ozana CRĂCIUNAȘ pentru o discuție pe tema predării limbii franceze în context românesc.

În concluzie, se poate spune că acest colocviu, reunind cadre didactice, studenți, masteranzi și doctoranzi francofoni, a prilejuit un schimb fructuos de experiență atât prin calitatea comunicărilor prezentate, cât și prin discuțiile de la finalul acestora.