A şasea întâlnire a proiectului de cercetare ELSE (PM6)

În perioada 29-30 martie 2021 a avut loc a şasea întâlnire a proiectului de cercetare Erasmus+ ELSE, Eco/logical Learning and Simulation Environments in Higher Education (Învăţarea eco/logică şi medii simulatoare în învăţământul superior, http://www.elseproject.eu/) organizată de către echipa UMFST Târgu Mureş online prin intermediul programului de comunicare video Zoom. Aceasta a reunit membrii celor opt ţări partenere (Italia, Marea Britanie, Romania, Macedonia, Cipru, Spania, Portugalia, Polonia) reprezentate prin 10 instituţii universitare din Europa de est şi de vest din cadrul Uniunii Europene şi din afara acesteia (Universita degli Studi della Tuscia, Viterbo (Italia) – coordonator general prin intermediul prof. dr. Alba Graziano, Universitatea de Vest din Timişoara, Manchester Metropolitan University (Marea Britanie), International Balkan University, Skopje (Macedonia), Universita Politechnica di Milano (Italia), University of Cyprus, Nicosia (Cipru), Universidad de Cadiz (Spania), Instituto Politecnico do Porto (Portugalia), Adam Mickiewicz University of Poznan (Polonia), Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinta si Tehnologie din Târgu-Mureş), alături de Entropy Knowledge Network, Roma care oferă servicii de IT şi asigură parţial suportul tehnic de desfăşurare a proiectului.

Din partea UVT, coordonatorul local al proiectului ELSE, conf. dr. Aba-Carina Pârlog a realizat o prezentare în Power Point a rezultatelor primului obiectiv intelectual (IO1), Pedagogii inovatoare la nivel terţiar: un hipertext al bunelor practici (http://www.elseproject.eu/io1/), pentru care echipa UVT a fost responsabilă împreună cu echipa colegilor de la International Balkan University, Skopje şi a evidenţiat principalele linii de cercetare care se desprind din paginile aferente de pe site-ul proiectului. S-a indicat posibilitatea dezvoltării unor aspecte legate de bunele practici pentru a se putea oferi o imagine cât mai cuprinzătoare asupra efectelor aderării la Procesul de la Bologna de către ţările participante la proiect.

De asemenea, în calitate de coordonatoare a programului general de diseminare pentru Uniunea Europeană, conf. dr. Pârlog a prezentat colegilor de proiect raportul general de diseminare a activităţilor şi rezultatelor proiectului ELSE comparând progresul etapizat înregistrat în ultimul an. Ultimele rezultate arată o creştere semnificativă a numărului de persoane care au descoperit temele de cercetare şi rezultatele concrete ale proiectului, fie că au aflat despre acesta în cadrul evenimentelor universitare la care echipele partenerilor ELSE au luat parte sau le-au organizat (conferinţe, simpozioane, workshop-uri, etc.), sau în cadrul altor proiecte de cercetare, fie că au citit despre acesta pe paginile instituţiilor universitare din care fac parte, pe paginile dedicate proiectului, pe Facebook (https://www.facebook.com/pages/category/Education-Website/ELSE-Erasmus-Project-298304407625525/), ResearchGate, Instagram, Twitter, etc.

Proiectul urmează a se implementa de asemenea în cadrul ultimului eveniment general de acest tip, Evenimentul multiplicativ (http://www.elseproject.eu/multiplier-event/) organizat de către Manchester Metropolitan University şi Universita degli Studi della Tuscia, Viterbo în perioada 14-15 iunie 2021. Acesta se va desfăşura online şi se va axa în principal pe discutarea şi utilizarea instrumentelor digitale ELSE (EVOLI, ECORE, EDASH). Evenimentul este deschis unui număr de 30 de persoane din Romania, cadre didactice, studenţi şi nu numai, interesate de a afla mai multe despre predarea online. Pentru alte detalii ne puteţi contactata pe email (aba.parlog@e-uvt.ro, marius.crisan@e-uvt.ro).