Amprente multiculturale de ieri și de azi

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara organizează, în perioada 17 – 19 octombrie 2023, evenimentul „Amprente multiculturale de ieri și de azi”, sub coordonarea doamnei prodecan conf. univ. dr. Karla Lupșan.

Acesta își propune să cultive interesul pentru literatura minorităților naționale și să pună în dezbatere publică modelul comunităților multiculturale din Banat și Transilvania, creionat de scriitorului de expresie germană din România, Eginald Schlattner, în trilogia sa („Cocoșul decapitat”, „Mănușile roșii” și „Pianul în ceață”), ecranizată ulterior de regizorul Radu Gabrea.

Calendarul activităților :

Proiecție de film „Trilogia scriitorului Eginald Schlattner”, ecranizată de regizorul Radu Gabrea:
17 octombrie 2023 – Cocoșul decapitat – Durata: 100 min; Rating: AG
Loc: UVT – Amfiteatrul A11 (et. 1)

18 octombrie 2023 – Mănuși roșii – Durata:117 min; Rating: N15
Loc: UVT – Amfiteatrul A11 (et.1)

19 octombrie 2023 – Pianul în ceață – Durata: 70 min; Rating: AG
Loc: Aula BCUT
Ora: 15.30

Panel de discuții
Interviu video cu scriitorul Eginald Schlattner
19 octombrie 2023
Loc: UVT – Amfiteatrul A11 (et.1)
Invitați: Victoria Cociaș, actriță la Teatrul Nottara București
Alexandru Mihăescu, actor la Teatrul German de Stat Timișoara
Ioana Iacob, actriță la Teatrul German de Stat Timișoara
Simona Mateiu, directoarea Liceului Teoretic „Nikolaus Lenau” din Timișoara
Ildikó Erdei, directoarea Liceului Teoretic „Bartók Béla” din Timișoara
Luciana Friedmann, preşedinta Comunităţii Evreilor din Timişoara

Moderatoare: conf. univ. dr. Grazziella Predoiu, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, lector univ. dr. Petra Kory, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie.

Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.