Andrei Cornea – „A doua venire a lui Platon”

Platon este unul dintre cei mai influenți și mai studiați filosofi din istorie. Dialogurile sale au modelat cultura occidentală și au stârnit interesul multor alți scriitori. Ce ne poate învăța Platon despre viața noastră de astăzi? Oare cum putem să ne lăsăm inspirați de gândirea acestui filosof remarcabil?

Marți, 21 noiembrie 2023, în Amfiteatrul A01 al Universității de Vest din Timișoara, am avut ocazia de a participa la un dialog filosofic cu Andrei Cornea, unul dintre cei mai importanți și mai apreciați specialiști în filosofia antică din România, moderat de Mircea Mihăieș, critic literar, eseist și publicist Vă invităm să. Andrei Cornea este autorul a numeroase cărți și articole despre Platon, Aristotel, Plotin, Epicur și alți gânditori din Antichitate. Este cunoscut și pentru traducerea integrală în limba română a dialogului „Politeia” al lui Platon. Andrei Cornea este profesor la Facultatea de Litere a Universității din București și colaborator permanent al revistei 22.

Evenimentul a făcut parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.