Anul universitar începe cu forțe proaspete și energie, la UVT!

Alături de întreaga comunitate, la UVT s-a dat startul unui nou an academic. Cadre didactice, părinți, reprezentanți ai autorităților locale și parteneri din mediul de business ne-au fost alături la Festivitatea de deschidere a anului universitar 2021-2022, un eveniment din care nu au lipsit discursurile oficiale, clipele emoționante și momentele artistice.

Pe parcursul zilei de luni, 27 septembrie, Festivitatea de deschidere a anului universitar 2021-2022 s-a desfășurat pe scena amplasată în exterior, lângă sediul principal UVT (V. Pârvan nr 4, parcarea principală), putând fi urmărită și în transmisie live pe pagina de Facebook a UVT  (https://www.facebook.com/uvtromania).

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Sărbătoarea prilejuită de Deschiderea anului universitar la Universitatea de Vest din Timișoara a fost un eveniment la care ni s-au alăturat personalități de marcă ale comunității academice și timișorene, reprezentanți ai principalilor parteneri strategici ai UVT, din mediul de business și din instituții publice. În acest moment de începere a primului semestru din noul an universitar ne-am întâlnit cu mulți dintre tinerii olimpici talentați, pe care i-am invitat pentru o meritată premiere festivă. Dialogul nostru a fost însoțit de acordurile cunoscute ale imnului Gaudeamus, dar și de un film de prezentare a centrului universitar timișorean (https://bit.ly/3urc29x), o producție UVT prin care ne dorim să arătăm tinerilor „boboci” din anul întâi, dar nu numai lor, ce surprize frumoase îi așteaptă în Timișoara și în universitatea noastră, care le va fi a doua casă de acum înainte”.

Pentru că „La UVT, Cultura este Capitală!”, al doilea eveniment de vârf al zilei de 27 septembrie a cuprins premierea câștigătorilor Concursului de Traducere din poezia hispanică, la care au participat E.S., domnul Manuel Larrotcha Parada, Ambasadorul Spaniei la București, reprezentanți diplomatici ai țărilor europene partenere vorbitoare de limbă hispanică, dar și reprezentanți ai conducerii UVT și ai Facultății de Litere, Istorie și Teologie din UVT. Programul acestui moment de premiere a debutat la ora 11.15, în amfiteatrul A01 (cu respectarea măsurilor de protecție).