Ziua Internațională a Artei Povestirii, 21.03.2024, va fi celebrată la UVT prin Simpozionul național cu participare internațională „Arta povestirii, metodă interactivă în Arta educației. Bune practici în activitățile extracurriculare”.

Simpozionul, aflat la cea de-a II-a ediție, este organizatde Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Sociologie și Psihologie, Departamentul de Științe ale Educației și Asociația AtelieR de Cuvinte, în parteneriat cu Federația Europeană de Storytelling, Inspectoratul Școlar Județean Timiș și Asociația Învățătorilor Bănățeni.

Sesiunea din plen se va desfășura în Aula Magna (joi, 21.03.2024, între orele 12.00 și 14.30), iar următoarele două secțiuni vor fi în sala A11, după următorul program, care poate fi consultat la acest link.

Scopul simpozionului este de a face cunoscute bune practici și idei inovative despre valorificarea artei povestirii în activitățile extracurriculare, care să facă învățarea motivantă și eficientă.