Audiere publică pe tema „Educație, training și învățare pe tot parcursul vieții”

Luni, 9 mai 2022, începând cu ora 11:15, în Amfiteatrul Mare Ioan Mihai și Sala 028 ale UVT (Bd. V. Pârvan nr. 4 Timișoara), va avea loc o sesiune de audiere publică pe tema Educație, training și învățare pe tot parcursul vieții ca intervenții dinamice de promovare a incluziunii și valorilor comune în justiția corecțională pentru minori și tineri,asociată proiectului european cu același nume (având denumirea abreviată EDUPRIS) coordonat de Universitatea de Vest din Timișoara. La eveniment sunt invitați cercetători și profesioniști în criminologie și psihopedagogie, educație, studenți de la toate nivelurile de studii din domeniile științelor educației, asistenței sociale, dreptului, sociologiei, psihologiei, etc., stakeholders din domeniul reeducării minorilor, personal de penitenciare, judecători, juriști, instituții de aplicare a legii, jurnaliști și public interesat.

Părțile implicate ale audierii publice:

1. Comisia de Inițiere a Audierii Publice – este echipa de proiect EDUPRIS a UVT, aplicant principal în poiectul european Erasmus+ cu același nume. Aceasta, împreună cu Departamentul de Comunicare, Imagine și Marketing Instituțional al UVT, sunt organizatorii evenimentelor din cadrul audierii publice și au ales tema de dezbatere.

2. Martorii Reprezentanți – sunt cei care vor exprima, în cadrul audierii publice, poziții ale unor grupuri de interese, în principal profesori și educatori implicați în pregătirea studenților și în educarea minorilor privați de libertate, dar și reprezantanți ai instituțiilor și organizațiilor publice și private implicate. Principala temă propusă pentru dezbateri, derivată din prezentarea inovațiilor pedagogice ale proiectului EDUPRIS, este cea a oportunității sau inoportunității unui program de pregătire postuniversitară corecțională dedicată minorilor privați de libertate.

3. Comisia de Experți a Audierii Publice va fi alcătuită din managerul de proiect EDUPRIS, profesori și experți în Științele Educației și Drept de la UVT și de la Centrul pentru Promovarea Învățării Permanente (CPIP) Timișoara, un reprezentant al Centrului Educativ Buziaș și un reprezentant al unui ONG care activează în acest domeniu.

4. Repezentanți ai mass media. Ei au rol de observatori în timpul desfășurării audierii publice, vor consemna opinii ale martorilor și, după audiere, le poate lua interviuri și/sau îi poate invita în emisiuni audio/TV. Acești reprezentanți vor fi invitați ulterior la o conferință de presă pentru prezentarea raportului de sinteză al audierii completat cu recomandările experților, document public pe care îl va primi fiecare redacție în parte.

5. Publicul larg interesat. Orice cetățean interesat de subiect poate participa la audierea publică cu rol strict de observator, în condițiile în care nu s-a înscris, în prealabil, conform regulamentului, ca Martor la Comisia de Ințiere a Audierii Publice.

Provocările majore prezentate de educarea și reintegrarea minorilor privați de libertate, precum și nevoia unui program special de pedagogie penitenciară, sunt doar câteva dintre subiectele pe care invitații și publicul participant le vor lua în considerare pentru a realiza o incursiune interesantă, interactivă și mai ales stimulativă, în, dar și dincolo de tematica și rezultatele cercetării din cadrul proiectului coordonat de UVT – “EduPris: Education as dynamic interventions to promote inclusion and common values in correctional justice for minors and young adults with educative challenges”.

Program:

Ora 11:15 – 11:45: Prezentarea proiectului EduPris – Echipa UVT (Amfiteatrul Mare)

Orele 11:45 – 12:15: Masă rotundă cu public – Dificultăți și provocări ale educației adolescenților și tinerilor privați de libertate în context românesc și european (Amfiteatrul Mare)

Participanți: reprezentanți ai echipei de proiect EDUPRIS, ai Centrului pentru Promovarea Învățării Permanente (CPIP) Timișoara, ai managementului Centrului Educativ Buziaș, Penitenciarului Timișoara, experți, cadre didactice de la Departamentele de Științele Educației, Asistență Socială și Psihologie ale UVT.

12:15 – 12:55: Dezbatere cu public: oportunitatea sau inoportunitatea unui program de pregătire postuniversitară corecțională dedicată minorilor privați de libertate (Amfiteatrul Mare)

Participanți: membri ai echipei de proiect EDUPRIS, membri ai Centrului pentru Promovarea Învățării Permanente Timișoara, membri ai managementului Centrului Educativ Buziaș, Penitenciarului Timișoara, cadre didactice și studenți de la Departamentele de Științe ale Educației și Asistență Socială și de la Facultatea de Drept ale UVT.

12:55 – 13:15: Pauză

13:15 – 13:45: Prezentare propunere-schiță preliminară de program postuniversitar de pedagogie corecțională – membri EDUPRIS și CPIP (Sala 028)

Ore 13:45 – 14:15: Reflecții și concluzii finale și conferință/declarație de presă (Sala 028).