Cadru didactic UVT, invitat în cadrul Școlii de Iarnă a European Consortium for Political research

În perioada 6-10 februarie, lect. univ. dr. Silvia Fierăscu a predat cursul Applied Social Network Analysis în cadrul Școlii de Iarnă a European Consortium for Political Research (ECPR), susținut la KU Leuven, în Belgia. Prof. Fierăscu este invitată recurent să predea la prestigioasa școală de metode de cercetare, încă din 2017. Anul acesta, cursul acesteia a reunit doctoranzi de la Norwegian University of Science and Technology, University of Zadar, Karlstad University, Radboud University, Uppsala University, University of Munster, Humboldt-Universität zu Berlin, Université libre de Bruxelles, Ruhr-Universität Bochum, KU Leuven, University of Amsterdam și Comisia Europeană, și opt specializări din științele sociale, de la științele comunicării, guvernanță publică, relații internaționale și studii europene, până la studii culturale și dezvoltare regională.

Cursul Știința Rețelelor Aplicată se adresează studenților doctoranzi, cercetătorilor și practicienilor care vor să încorporeze o nouă metodologie în cercetările lor științifice. Știința Rețelelor este compatibilă și complementară cu alte metode cantitative și calitative, contribuind o calitate mai bună a colectării și analizei datelor, dar și la un impact mai mare al rezultatelor științifice. Aceasta adaugă valoare prin demersul sistematic și riguros în colectarea și procesarea datelor mari (big data), profunzimea analizelor calitative și studiilor sociale bazate pe percepție, dar și prin fundamentarea teoretică interdisciplinară.

Cadrul metodologic poate fi aplicat cu succes în cercetări ale fenomenelor complexe, cu mar fi politici publice, guvernanță participativă, colaborare, inovare, reziliență și sustenabilitate, incluziune, prin studiul rețelelor formale și informale de comunicare și informare, colaborare și parteneriate, participare.

În data de 9 februarie, în cadrul evenimentului ECPR House Series, Dr. Fierăscu a fost invitată ca Panel Speaker în dezbaterea How to Research Climate Change: A Debate on Methods and Perspectives from Political Science, împreună cu alți invitați distinși, Molly Andrews, University College London, Erik Bucy, Texas Tech University și Dr. Akos Mate, Center for Social Sciences Budapest, moderată de Dr. Susana Salgado, University of Lisbon și Dr. Sebastian Koehler, Kings College London.

Consorțiul European pentru Cercetare Politică (ECPR) este cea mai veche și importantă asociație academică europeană cu misiunea de a promova științele politice. Consorțiul a fost înființat de un grup de douăsprezece universități europene fondatoare, în 1970, ca urmare a unui proiect condus de politologii eminenți, Jean Blondel și Stein Rokkan, pentru a “…elimina barierele dintre tradițiile naționale ale disciplinei și pentru a crea o adevărată comunitate internațională de oameni de știință în Europa…”. Consoțiul are peste 300 de membri instituționali în aproape 50 de țări, o veritabilă comunitate globală de zeci de mii de oameni de știință.

Fondată în 1425, KU Leuven este cea mai mare universitates din Belgia și Țările de Jos. Universitatea apare recurent în Top 100 universități la nivel global, fiind cotată în 2019 de Thomson Reuters ca fiind cea mai inovativă universitate din Europa.

Dr. Fierăscu urmează să predea cursuri similare la Bamberg University, Bamberg Graduate School of Social Sciences (BAGSS) Internal Methods Institute, în perioada 27-31 martie și la Radboud University, în cadrul Summer School in Social Research Methods (3SRM), eveniment organizat de Methods Excellence Network, în perioada 19-23 iunie 2023.