Campanie umanitară: UVT invită comunitatea academică la susținerea refugiaților ucraineni

În contextul susținerii de către Universitatea de Vest din Timișoara a refugiaților care provin din Ucraina, studenții de la Departamentul de Asistență Socială organizează un punct de colectare pentru donații sub formă de produse, spațiu care funcționează în holul mare de la parterul UVT de pe Bulevardul Vasile Pârvan nr. 4.

Începând de astăzi, 3 martie 2022, în fiecare zi lucrătoare în intervalul orar 8.30-16.30, voluntarii preiau produsele donate. Vă încurajăm și pe dv. să contribuiți cu: pături groase, izopren, căciuli, mănuși, șosete, produse de igienă (săpun, gel de duș, pastă de dinți, perii de dinți, absorbante, scutece pentru copii), mănuși și măști chirurgicale, jucării și jocuri noi, veselă de unică folosință, lapte praf pentru copii.

După colectare, produsele vor fi distribuite prin procese verbale de donație către organizații neguvernamentale care lucrează direct cu persoane refugiate din Ucraina și sunt parteneri ai Departamentului de Asistență Socială din cadrul Facultății de Sociologie și Psihologie din Universitatea de Vest din Timișoara.

Vă mulțumim pentru solidaritate, susținere și colaborare!