Cântecul naturii

4 iunie 2022, ora 19.00

GRĂDINA URBANĂ UVT

Cântecul naturii este un concert pe care îl propun din dorința de a apropia publicul tănâr de muzica clasică prin intermediul naturii – sursa inepuizabilă pentru inspirație în artă. Propun ca evenimentul să se desfășoare în Grădina UVT, având ca abordare interdisciplinară îmbinarea muzicii, cu pictura și poezia. Elevii și studenții interesați de eveniment se pot înscrie pentru a prezenta propria creație, pentru a da viață unei lucrări muzicale prin propria interpretare și pentru a da culoare naturii prin propria creativitate. Consider că este importantă dezvoltarea competențelor cheie pentru promovarea valorilor culturii/educației locale, regionale, naționale și europene prin practici instructiv – educative și extracurriculare asemenea evenimentului propus. De asemenea, pe lângă conexiunile artei, este nevoie ca elevii și oamenii să-și dezvolte atitudini de buni cetățeni și șă adopte un comportament de respect și grijă pentru natură și pentru sănătate, pentru exprimare culturală în orașul/comunitatea/ împrejurimile în care trăim. Participanții sunt stimulați în a deveni creatori de atitudini sociale pozitive, care combat indiferența și neglijența față de urmările distrugerii mediului prin activitatea umană.
Doresc ca acest eveniment să reunească elevi din școlile de cultură generală, elevi din școli vocaționale, cu studenți care deja urmează drumul artei și care pot deveni modele pentru cei mai tineri. Acest transfer inepuizabil se poate realiza în natură, locul frumoaselor întâlniri.

ï Organizator: Daniel Milencovici, UVT, Facultatea de Sociologie și Psihologie, dom.Psihologie
ï Parteneri : Institutul de Formare a Generațiilor prin Educație, Cultură și Artă, Corul Național de Cameră Madrigal, Programul Național Cantus Mundi, Librăria Cărturești Timișoara
ï Durată estimată eveniment : 60-90 minute
ï #interdisciplinaritatea #comunicareaprinlimbajediferite #educațiemuzicală #educațieecologică #sensibilizareprinexpresieculturală