„Cariera didactică: oportunități și provocări”

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul UVT, cu sprijinul Departamentului pentru Relația cu Mediul Preuniversitar, a organizat dezbaterea cu tema Cariera didactică: oportunități și provocări, în data de 26 noiembrie 2020, în format online.

La dezbatere au participat cadre didactice ale universității noastre, precum și reprezentanți ai inspectoratelor școlare din jud. Timiș, Hunedoara și Mehedinți, astfel :

Conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, Prorector Strategie academică

Prof. univ. dr. habil. Loredana Pungă, Decanul Facultății de Litere, Istorie și Teologie

Conf. univ. dr. Valy Ceia, Prodecan al Facultății de Litere, Istorie și Teologie

Conf. univ. dr. Gabriel Bărdășan, Prodecan al Facultății de Litere, Istorie și Teologie

Lect. univ. dr. Karla Lupșan, Prodecan al Facultății de Litere, Istorie și Teologie

Conf. univ. dr. habil. Codruța Goșa, Director al Departamentului de Limbi și Literaturi Moderne

Conf. univ. dr. habil. Dumitru Tucan, Director al Departamentului de Studii Românești

Lect. univ. dr. Romanița Jumanca, Director al Departamentului pentru Relația cu Mediul Preuniversitar

Conf. univ. dr. Laura Cheie

Conf. univ. dr. Bogdan Țâra

Lect. univ. dr. Ileana Eiben

Lect. univ. dr. Nicoleta Mușat

Lect. univ. dr. pr. Nichifor Tănase

Lect. univ. dr. Daniela Gheltofan

Prof. Marin Popescu, Inspector școlar general ISJ Timiș

Prof. Mihai Filip, inspector școlar Istorie, ISJ Timiș

Prof. Codruța Pop, inspector școlar Lb. română, Lb. latină, ISJ Timiș

Prof. Viorica Roșu, inspector școlar Lb. germană, ISJ Timiș

Prof. Ozana Crăciunaș, inspector școlar Lb. franceză, italiană, spaniolă, ISJ Timiș

Prof. Ramona Faur, inspector școlar Lb. Engleză, ISJ Timiș

Prof. Patricia Pisano, Director CCD Timiș

Prof. Simina Moldovan, inspector școlar Lb. moderne, ISJ Hunedoara

Prof. Alexandru Murar, inspector școlar Lb. română, Lb. latină, ISJ Hunedoara

Prof. Alina Bratu, inspector școlar Istorie, ISJ Hunedoara

Prof. Valeriu Basa, inspector școlar Religie, ISJ Hunedoara

Prof. Florin Croitoru, inspector școlar Lb. moderne, Mehedinți

Prof. Iozefina Șandor

Prof. Călin Popeț

Prof. Cristina Ianculescu

Prof. Cistina Lința

Prof. Andreea Ghercă

Printre temele discutate s-au numărat promovarea printre studenții LIT, de către inspectori școlari și cadre didactie din școli, a carierei didactice în mediul preuniversitar, prin campanii de informare în care să fie implicați și profesorii debutanți (februarie – martie 2021), dar și  elaborarea la nivelul ISJ Timiș a unui ghid pentru profesorii debutanți, care să fie pus la dispoziția studenților LIT din anii terminali, în vederea orientării acestora spre cariera didactică. De asemenea, a fost abordată împreună cu DPPD oportunitatea aplicării unor criterii suplimentare la selecția studenților care urmează modulele pedagogice, în vederea debutului în cariera didactică.

Alte subiecte atinse în cadrul dezbaterii au fost organizarea de către cadre didactice LIT, în colaborare cu CCD/ ISJ, a unor cursuri/ workshop-uri de comunicare în clasă, propunerea de către un cadru didactic LIT a unei discipline complementare transversale pe teme de comunicare în clasă, oferirea de sprijin (seminare/ workshop-uri) din partea cadrelor didactice LIT profesorilor de limba română din mediul preuniversitar în vederea clarificării, însușirii și aplicării corecte a normelor gramaticale la zi, programul post-universitar Profesorul XXI, organizat de LIT, adresat cadrelor didactice din mediul preuniversitar cu specializarea Limba română, Limba latină, Limbi moderne, organizarea unor secțiuni destinate cadrelor didactice din mediul preuniversitar în cadrul conferințelor LIT, organizarea unor secțiuni destinate studenților LIT în cadrul conferințelor care au loc în mediul preuniversitar și organizarea de conferințe invitate în mediul preuniversitar, cu vorbitori dintre cadrele didactice LIT, după modelul conferințelor UVT.

Dialogul a adus în pri  plan și colaborarea între cadre didactice LIT și inspectori școlari de specialitate/cadre didactice din mediul preuniversitar în vederea coordonării de lucrări de licență și disertații pe teme relevante în didactica specializărilor gestionate de LIT, promovarea ofertei educaționale LIT sub forma „Student pentru o săptămână la LIT”, în format online (începând din martie 2021), completarea stagiilor de practică pedagogică a studenților cu perioade de job shadowing și angajarea studenților LIT în acțiuni de voluntariat în școli (organizare de activități extracurriculare, proiecte educaționale, organizare de concursuri școlare).

Prof. univ. dr. habil. Loredana Pungă