„Cărțile Ucrainei” – expoziție comemorativă vernisată la BCUT

Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” din Timișoara în parteneriat cu Uniunea Ucrainenilor din România, organizează marți, 7 martie 2023, la ora 18.00, vernisarea expoziției Cărțile Ucrainei. Evenimentul are loc la sediul central al bibliotecii de pe Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, etajul I.

Expoziția este dedicată comemorării unui an de la declanșarea invaziei ruse în Ucraina. Ea cuprinde cărți din colecțiile proprii și din donația făcută bibliotecii de Uniunea Ucrainenilor din România, grupate în domenii precum: istorie, relații româno-ucrainene, literatură, folclor, români în Ucraina și ucraineni în România.

Conform declarației directorului general al bibliotecii, prof. univ. dr. Vasile Docea:

„Expoziția urmărește două scopuri. Unul este etic: să atragem atenția, o dată în plus, asupra tragediei poporului ucrainean, victimă a agresiunii militare a Rusiei. Cel de-al doilea scop este academic și constă în prezentarea unui număr mare de cărți, majoritatea științifice, care pot servi pentru o documentare riguroasă în legătură cu Ucraina.”

În deschiderea evenimentului vor lua cuvântul directorul general al bibliotecii, prof. univ. dr. Vasile Docea, Gheorghe Hleba, președintele Uniunii Ucrainenilor din România, Sorin Spilca, membru al Organizației Tineretului Ucrainean din România și lector univ. dr. Mihai Murariu de la Universitatea de Vest din Timișoara.

Publicul interesat poate vizita expoziția până în 28 aprilie 2023. Intrarea este liberă!