CCOC-UVT susține ateliere online pentru elevi!

Echipa Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) are plăcerea de a invita și în acest an școlar elevii din întreaga țară la o nouă serie de webinare dedicate dezvoltării personale!

Ne dorim ca prin acest program de formare să oferim un sprijin în conturarea procesului de autocunoaștere, prin tematici precum interesele și valorile personale, identificarea și înțelegerea emoțiilor, organizarea și prioritizarea timpului și alte subiecte ce fac referire la gestionarea eficientă a propriilor resurse.

Mulți elevi vor trebui să decidă, în curând, ce traseu de carieră li se potrivește cel mai bine, în acord cu interesele profesionale, iar pentru ca această decizie să fie cea optimă, asumată și informată, aceștia trebuie să fiți conștienți de caracteristicile personale, de aptitudinile și dorințele proprii. Mai simplu spus, pentru a lua o decizie potrivită pentru cariera viitoare, fiecare trebuie să se cunoască pe sine cât mai bine, fapt pentru care Centrul de Consiliere și de Orientare în Carieră din UVT a pregătit o serie de 8 webinare, după programul de mai jos:

Autocunoaștere și dezvoltare personală  13 aprilie 2022, ora 16:00

Acest webinar propune o analiză a felului nostru unic de a fi, a calităților, valorilor și resurselor noastre, precum și a importanței acestora în procesul de dezvoltare personală.

De la „a crede” la „a lua o decizie” – 20 aprilie 2022, ora 16:00

Acest webinar își propune să ofere elevilor informații privind convingerile personale, de câte tipuri sunt acestea și cum influențează ele luarea deciziilor în viața de zi cu zi.

Încrederea personală și stima de sine 4 mai 2022, ora 16:00

Prin acest webinar elevii pot descoperi factorii care influențează stima de sine, tipurile de stimă de sine și ce presupune încrederea în propriile resurse.

ABC-ul de la liceu spre universitate – 11 mai 2022, ora 16:00

Prin acest webinar ne propunem să oferim un sprijin în procesul de descoperire a abilităților și intereselor vocaționale, dar și în explorarea pașilor necesari tranziției de la liceu la universitate.

Metode de învățare eficientă – 18 mai 2022, ora 16:00

În cadrul acestui webinar elevii vor afla cum să adopte o atitudine pozitivă cu privire la procesul de învățare, care sunt factorii care facilitează acumularea de noi cunoștințe, dar și detalii despre stilurile de învățare și strategiile eficiente în elaborarea și organizarea informației.

Timpul: inamic sau prieten? – 25 mai 2022, ora 16:00

Prin acest webinar ne propunem să sprijinim elevii să devină mai eficienți și mai productivi, prin dezvoltarea unui set de obiceiuri, aptitudini, sisteme și principii utile pentru a gestiona eficace timpul petrecut pentru îndeplinirea unor activități specifice.

Gestionarea stresului înainte de BAC 8 iunie 2022, ora 16:00

Absolvirea liceului și trecerea în următoarea etapă educațională vine o dată cu susținerea examenului de bacalaureat, moment care atrage cu el și o serie de îngrijorări, presiuni și frici. Chiar dacă nu putem elimina stresul din viața noastră, prin acest webinar vom învăța elevii cum să-l gestioneze, astfel încât să-l diminueze și să-l împiedice să le deterioreze starea de sănătate, relațiile cu cei din jur și performanțele.

Alegerea programului de studii universitare potrivit29 iunie 2022, ora 16:00

Prin acest webinar dorim să venim în sprijinul elevilor în procesul de identificare a programelor de studii universitare potrivite atât valorilor și intereselor profesionale, cât și tipului de personalitate pe care îl au, dar și să construim împreună pașii decizionali necesari pentru o alegere asumată și informată.

Detaliile despre aceste activități, modalitatea de înscriere și datele de conectare vor fi disponibile în cadrul secțiunii Evenimente pentru elevi de pe site-ul UVT, respectiv pe pagina de Facebook UVT și pagina de Facebook CCOC-UVT.

Pentru a participa la acest program, invităm toți elevii intersați să completeze următorul FORMULAR DE ÎNSCRIERE, unde pot fi indicate temele de interes.

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) dorește să sprijine elevii în gestionarea cu succes a procesului de învățare pentru examenul de bacalaureat și examenul de admitere la programul de studii universitare dorit, precum și să aleagă responsabil și informat traseul de carieră optim pentru fiecare dintre ei, prin înscrierea la un program de studii universitar potrivit.

Începând cu luna aprilie 2022, UVT propune elevilor din întreaga țară un program complex de formare. Pe lângă webinarele dedicate dezvoltării personale a acestora, elevii pot participa și la un program de pregătire pentru examenul de bacalaureat, online, pentru fiecare disciplină, dar și o serie de concursuri dedicate elevilor, în toate domeniile de studii ale UVT.

De asemenea, UVT pune la dispoziția elevilor platforma YTM, prin care aceștia pot parcurge în mod gratuit teste de orientare psihovocațională, cu scopul de a-i sprijini în procesul de alegere a viitorului traseu educațional. După parcurgerea acestor teste, orice elev poate solicita o ședință de consiliere cu unul dintre consilierii CCOC-UVT, printr-un e-mail la adresa ccoc@e-uvt.ro. Mai multe detalii, AICI.

La toate evenimentele și activitățile propuse de UVT participarea elevilor este gratuită!

Parteneri ai acestor evenimente: Consiliul Național al Elevilor, Consiliul Județean al Elevilor Timiș, YTM.