Cenaclul literar francofon „La Pléiade”

Mediu distinct în care pasiunea pentru literatură se transformă într-un exercițiu critic esențial, cenaclul literar „La Pléiade”, destinat studenților francofoni ai Universității noastre, oferă membrilor săi oportunitatea de a-și dezvolta competențele de analiză și interpretare a textelor literare.

Conceput inițial ca un proiect menit să faciliteze punerea în aplicare a abilităților de exprimare și gândire critică, cenaclul a devenit un pilon esențial pentru pasionații de literatură franceză și francofonă. Adaptându-se la nevoile individuale ale fiecărui membru, acesta se remarcă prin solidaritate, calitate științifică, argumentare documentată, varietate metodologică, perspective analitice complexe și grile de lectură diverse, creând astfel un schimb de opinii fructuos. Cu alte cuvinte, devine un exercițiu hermeneutic relevant.

Continuând tradiția de mai bine de șaptesprezece ani, cenaclul literar „La Pléiade” a organizat în primul semestru al acestui an universitar dezbateri literare săptămânale, în fiecare marți, de la 19.30 la 21.00, alternativ la lectoratul francez (sala 701), la Institutul Francez din Timișoara și online. Fiecare întâlnire a avut o temă specifică, pe baza analizei romanului contemporan La petite menteuse (2022) semnat de Pascale Robert-Diard. Ediția de anul acesta a fost moderată de Conf. univ. dr. habil. Ramona Malița, drd. Andreea Dobrescu și drd. Claudiu Gherasim, reunind o echipă de studenți, filologi sau non-filologi, din toate programele de studii francofone ale Universității de Vest, licență, masterat și doctorat: Ilinca Agafiței, Iulia Bandac, Bianca Bădescu, Elena Cazacu, Maria Chercioiu, Patricia Drăghicescu, Roberta Iancu, Iasmina Linta, Miruna Todor, Luca Abdulhadi.

Destinat atât debutanților, cât și inițiaților în studii francofone, acest cadru semi-formal de discuții literare a propus spre analiză următoarele tematici: biografia și textul, „arhitectura” textuală, paratextualitatea, intertextualitatea, relația incipitexcipit, construcția personajelor, tehnici narative și stiluri literare. Atmosfera amicală a încurajat nu doar libera exprimare, ci și susținerea, argumentarea și exemplificarea ideilor convergente și divergente, înscriindu-se astfel în categoria polemicilor cordiale. Adesea, de-a lungul timpului, acestea din urmă au luat forma unor comunicări (journées estudiantines d’études francophones) și contribuții studențești ce au fost reunite, evaluate și publicate într-un prim volum intitulat Journées francophones d’études, apărut în 2016, sub coordonarea Ramonei Malita și Danei Ungureanu. Cel de-al doilea volum a fost lansat în 2023, marcând deschiderea colocviului studențesc francofon, a VI-a ediție (29 mai 2023), și poartă titlul Prix Goncourt à la carte. Essais sur l’extrême contemporain français et francophone, coordonat de Ramona Malita, Andreea Dobrescu, Claudiu Gherasim și Valentina Goje.

Organizatorii sunt mândri de rezultatele ediției din acest an universitar, fiind dornici să valorifice roadele unei munci riguroase prin publicarea contribuțiilor științifice ale participanților. Entuziasmați de rezultatele obținute până în prezent, moderatorii vor continua să propună teme captivante spre dezbatere în cadrul întâlnirilor studenților francofoni. Cenaclul literar „La Pléiade” se dovedește a fi în continuare un adevărat loc de formare a viitorilor critici și prezintă oportunități valoroase pentru devenirea și afirmarea tinerilor în studiul francofoniei literare.

Drd. Andreea DOBRESCU

Drd. Claudiu GHERASIM