Ceremonia de comunicare locală RegioStars dedicată proiectului „Din mină în râuri. Gardienii apelor!”, la UVT

Unul dintre proiectele de top ale UVT, în calitatea sa de centru de cercetare multidisciplinar, este înscris pe axa de finanțare Interreg – IPA România – Serbia a UE: „RORS-337: Retea romano-sârbă pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților de extracție a cuprului asupra calității apei în zona transfrontalieră”. Cei trei parteneri implicați în cadrul acestui proiect (UVT, Grupul Ecologic de Colaborare Nera Caras-Severin și Institutul de Minerit și Metalurgie din Bor, Republica Serbia) au realizat cercetări pentru elaborarea unei soluții privind reducerea gradului de poluare cauzat de activitățile de minerit și pentru a restabili atractivitatea naturală a zonei de frontieră.

Joi, 21 martie, a avut loc ceremonia de comunicare locală RegioStars dedicată acestui proiect, care a câștigat, în noiembrie 2023, premiul „O Europă verde”, în cadrul Galei Premiilor RegioStars.

La eveniment au participat:

• Prof. univ. dr. Cosmin Enache, prorector al Universității de Vest din Timișoara,
  • Oana Cristea, Șefa Autorității de Management a Programului Interreg – IPA România – Serbia
  • Monika Hencsey, Director de comunicare, Departamentul pentru Politici Regionale și Urbane a Comisiei Europene,
  • Sanda Šimic, ministra adjunctă interimară, Ministerul Integrării Europene din Republica Serbia,
  • E.S. Silvia Davidoiu, Ambasadorul României în Republica Serbia,
  • Anca Lolescu, Director executiv, Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Timișoara.
  • Prof. univ. dr. Adrian Isvoran (UVT)
  • Prof. dr. Zoran Stevanovici (Institutul de Minerit și Metalurgie din Bor, Republica Serbia),
  • Conf. univ. dr. Cristina Rotaru (UVT).

RegioStars este o competiție anuală dedicată celor mai bune proiecte finanțate de Uniunea Europeană, care demonstrează impactul dezvoltării regionale, confirmând acțiunile pozitive realizate de echipele de proiect pentru a aduce schimbări valoroase în cadrul comunitătilor locale pe care le reprezintă, dar și pentru a inspira alte proiecte din toată Europa.