Chestionarul Național Studențesc

Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI), în parteneriat cu Ministerul Educației, implementează în această perioadă o cercetare națională prin intermediul a două studii: Chestionarul Național Studențesc (CNS) și EUROSTUDENT, termenul limită pentru completare fiind data de 18 ianuarie 2021

Prin cele două studii se urmărește măsurarea gradului de satisfacție a studenților privind calitatea învățământului superior, respectiv condițiile de viață și de studiu ale studenților.

Chestionarul Național Studențesc este un studiu național, realizat în premieră, asupra gradului de satisfacție a studenților privind calitatea învățământului superior. Acest demers, prin integrarea perspectivelor studenților față de calitatea diverselor componente educaționale, răspunde nevoii de susținere sistemică a creșterii calității în învățământul superior. Întrebările sunt grupate în mai multe categorii, precum infrastructura universitară, reprezentanții studenților, resursele învățării, servicii sociale, activitatea de predare, evaluare, comunicare și feedback, oportunități de învățare, organizarea procesului educațional sau sprijin academic (mai multe detalii sunt disponibile AICI).

Studiul EUROSTUDENT este un demers european ce își propune să contribuie la stabilirea structurilor naționale de monitorizare a dimensiunii sociale a învățământului superior, țările participante având posibilitatea de a compara datele obținute și de a primi sprijin în utilizarea experienței acumulate pentru analiza și îmbunătățirea propriului sistem de învățământ superior. UEFISCDI coordonează pentru a cincea oară, împreună cu Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație – Unitatea de Cercetare în Educație, studiul național privind condițiile de viață și de studiu a studenților, care se desfășoară concomitent în 28 de state europene. Principalele teme abordate se referă la situația și contextul actual al studiilor, condițiile de viață, mobilitatea internațională și situația familială a studentului (mai multe detalii sunt disponibile AICI). Studiul EUROSTUDENT este coordonat de Institute for Research on Higher Education (HIS-HF) din Germania.

Toți studenții înmatriculați într-o instituție de învățământ superior din România, de stat sau privată, indiferent de forma de învățământ sau de forma de finanțare a studiilor și care urmează un program de studii universitare de licență sau de masterat sunt invitați să ia parte la aceste studii, completând chestionarele prin accesarea ACESTEI PLATFORME. Toate răspunsurile sunt confidențiale și vor fi utilizate și prelucrate doar în scop științific. Datele personale colectate (Codul Numeric Personal și adresa de e-mail) nu vor fi stocate și asociate unor răspunsuri.

Toate rezultatele obținute în urma implementării CNS vor fi publicate, agregat, la nivel național. Analiza și interpretarea rezultatelor, pe categorii și întrebări, vor fi publicate pe platforma CNS. În continuare, rezultatele vor fi valorificate sub forma unei analize însoțită de recomandări. De asemenea, fiecare instituție de învățământ superior va primi o fișă cu răspunsurile grupate pe domenii de studii, însoțite de o analiză succintă, pentru a stabili un set de măsuri, dacă acestea se impun.

În ceea ce privește studiul EUROSTUDENT, rezultatele cercetării vor reprezenta o analiză detaliată a condițiilor de viață și de studiu ale studenților din România. Raportul de analiză va reprezenta astfel un suport fundamental pentru luarea de decizii privind sistemul de învățământ superior în ansamblu. Totodată, rezultatele cercetării pot fi utilizate de către universitățile participante pentru a-și îmbunătăți calitatea serviciilor oferite studenților și pentru a identifica alte modalități de sprijin pentru studenți pe parcursul studiilor. Rezultatele analizelor vor fi publicate pe pagina web a studiului.

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) încurajează studenții să ia parte la această cercetare națională, prin completarea chestionarelor, întrucât opinia acestora poate contribui în mod real la creșterea calității educației.

Desfășurarea acestui demers poate fi urmărită și pe paginile de Facebook și Instagram dedicate Chestionarului Național Studențesc.Pentru orice detalii sau nelămuriri, studenții pot trimite un e-mail la adresa cns@uefiscdi.ro.