Coder Dojo UVT

În fiecare sâmbătă spațiile Universității de Vest din Timișoara răsună de buna dispoziție a celor peste 100 de copii care participă la atelierele de educație non-formală în domeniul informaticii, organizate de CoderDojo UVT. Sub supravegherea celor 15 mentori voluntari, studenți ai FMI, creativitatea, cunoștințele și abilitățile tehnice ale copiilor au fost etalate în cadrul celor 5 ateliere organizate în luna martie.

La programare vizuală cu Scratch au fost introduse blocuri definite de utilizator pentru controlul personajelor. Atelierul de programare cu Python a propus o sesiune de grafică computerizată cu Turtle. La programarea în Java s-au studiat structurile repetitive și concepte de abstractizare, dintre principiile programării orientate pe obiecte. Atelierul de programare în C++ a abordat lucrul cu fișiere, precum și rezolvarea unor probleme de la ultima ediție a olimpiadei de informatică. La atelierul de aplicații web s-a lucrat cu structuri repetitive, condiționale, șiruri și obiecte în JavaScript.