Concert al Facultății de Muzică și Teatru, de Ziua Culturii Naționale

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul UVT a adus din nou muzica în mijlocul comunității și a marcat această zi însemnată pentru noi – Ziua Culturii Naționale – printr-un eveniment muzical special.

Astfel, a oferit publicului timișorean un concert dirijat de Cristian Spătaru, cu participarea solistului Peter Tradnik – la pian, un talent recunoscut, absolvent al școlii timișorene de pian. Evenimentul a avut loc în spațiul de concerte al Filarmonicii Banatul (bulevardul C.D. Loga nr. 2, Sala Capitol), începând de la ora 19, fiind organizat prin parteneriatul dintre FMT UVT și Filarmonica Banatul Timișoara, alături de Rotary Opera, o producție artistică înscrisă în programul „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”. În cadrul concertului au fost prezentate lucrări muzicale semnate de I. Ivanovici – Valurile Dunării, L. Van Beethoven – Concert pentru pian și orchestră nr. 1 în do major, op. 15 și E. Grieg – Suitele Peer Gynt nr. 1 și 2.