Concurs interuniversitar de traduceri „Shades of Meaning”, ediția a 7-a

A șaptea ediție a concursului interuniversitar de traduceri „Shades of Meaning”, desfășurată online, a avut loc în perioada 3-4.11.2023 și a testat compentențele de traducere din și în limba engleză ale studenților din șapte centre universitare, în cadrul celor trei secțiuni de concurs, proză, poezie și traducere nonliterară. Echipele participante – Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” Tg. Mureș, coordonator și evaluator invitat, Lector univ. dr. Cristina Nicolae; Universitatea Transilvania din Brasov, coordonator Lector univ. dr. Cristina Dimulescu; Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București, Centrul Universitar Pitești, coordonator Conf. univ. dr. Amalia Mărășescu; Universitatea Sapientia, Tg. Mureș, coordonator Prof. univ. dr. Attila Imre; Universitatea din Oradea, coordonator Lector univ. dr. Elena Gherdan; Universitatea „Ovidius” din Constanța, coordonator Lector univ. dr. Nicoleta Sava, au dat dovadă de creativitate și profesionalism.

Membrii echipei de organizare, Conf. univ. dr. Eliza C. Filimon, Conf. univ. dr. Luminița Frențiu, Conf. univ. dr. Mihaela Cozma, Conf. Univ. dr. Andreea Șerban și Lector univ. dr. Adrian Cîntar au transformat concursul într-o experiență motivantă, finalizată cu o roată digitală a norocului!

Ediția a 7-a a beneficiat de finanțare din partea Ministerului Educației și Cercetării, a Universității de Vest din Timișoara, iar sponsorii au fost platforma My Starry Night și revista online de SFF Galaxia 42!

Câștigătorii ediției a 7-a sunt:

Secțiunea PROZĂ

Locul I – COMĂNEANU ANDREEA, Universitatea Transilvania din Brașov