Concurs Național pentru elevii de liceu ,,FEAA ECONOMICA RIPENSIS”

Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, din cadrul Universității de Vest din Timișoara, a organizat on-line, în data de 13 aprilie 2022, Concursul național de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS (ediția a II-a). Concursul s-a adresat tuturor elevilor de liceu din clasa a XI-a sau clasa a XII-a indiferent de profil/specializare și a fost organizat pe 10 secțiuni: 1_Economie; 2_Matematică; 3_Educație antreprenorială; 4_Marketing; 5_Contabilitate; 6_Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor; 7_Finanțe; 8_Turism; 9_Economie și afaceri internaționale; 10_Educație antreprenorială (limba franceză).

La concursul național de cunoștințe ,,FEAA Economica Ripensis” au participat un număr total de 255 de elevi: din care 168 ( elevi în clasa a XIIa) și 87  (elevi înclasa a XI-a). Menționăm că elevii participanți au provenit din 43 licee repartizate pe 15 de județe.

Miercuri  13 aprilie 2022 s-a derulat de la ora 16.00, pe toate cele 10 secțiuni, proba de evaluare a cunoștințelor (examen tip grilă) organizată online pe platforma de e-learning UVT. Miercuri 13 aprilie 2022 de la ora 19.00 a avut loc comunicarea rezultatelor și festivitatea de premiere online a elevilor participanți la Concursul național de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS (ediția a II-a). Astfel s-au obținut rezultate excepționale concretizate într-un număr de:

• 14 premii I alocate elevilor care au obținut rezultate la test între 9.50 – 10.00;
  • 11 premii II alocate elevilor care au obținut rezultate la test între 9.00 – 9.49;
  • 23 premii III alocate elevilor care au obținut rezultate la test între 8.50 – 8.99;
  • 29 de mențiuni alocate elevilor care au obținut rezultate la test între 8.00 – 8.49.

Elevii (clasa a XI-a sau a XII-a) care au participat la Concursul național de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS (ediția a II-a) și au obținut o notă mai mare sau egală cu 8 (opt) la oricare din cele 10 secțiuni, vor beneficia de un punctaj suplimentar bonus  (1 punct), care se va adăuga la media de admitere la Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor.

Persoană de contact:

Prodecan FEAA, Prof.univ.dr. SÎRGHI Nicoleta