Concurs pentru documentarea patrimoniului local

Facultatea de Arte și Design și Centrul Regional de Cercetare și Expertiză în Restaurare și Conservare al Facultății de Arte și Design (CR-CERC) susțin Concursul Național „Patrimoniul cultural, istoric și natural – Zestrea comunităților locale” – un demers de documentare a patrimoniului comunităților locale prin intermediul cercetărilor derulate chiar de membri ai acestora, în perioada martie-iunie 2021. Inițiatorul concursului esteSocietatea de Științe Istorice din România, o organizație profesională din domeniul producerii și transmiterii cunoașterii istorice, care grupează în rândurile sale profesori, cercetători, arhiviști, muzeografi, studenți și alți iubitori ai istoriei.

Facultatea de Arte și Design și CR-CERC prin activitățile specifice ale programelor de studii de licență Conservare-Restaurare și master Patrimoniu, restaurare și curatoriat în artele vizuale este preocupată de conservarea, protejarea și promovarea patrimoniului local și național.

Printre obiectivele culturale care au fost cercetate de către studenții și masteranzii Facultății de Arte și Design se numără: ansamblurile de artă murală și sculpturală din patrimoniul Universității de Vest din Timișoara, Palatele din Arad, situl arheologic din localitatea Păușa-Călimănești – Castrul roman de la Arutela, Gara Anina – Prima linie ferată din România (Anina – Oravița), Uzina de Apă din Timișoara, componentele artistice provenind de la Palatul Ormos, actuala Bibliotecă a Academiei Române, Filiala Timișoara. De asemenea, următoarele edificii de cult din Timișoara au făcut parte din documentația de investigare a echipei implicate: Biserica Sf. Ecaterina, Biserica Liceului Piarist teologic Gerhardinum, Sinagoga din Fabric, Biserica de lemn Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, Domul romano-catolic „Sf. Gheorghe”.

Demersul studenților și masteranzilor coordonați de lector univ. dr. Silvia Trion, lector univ. dr. Filip Petcu și asist. univ. dr. Luisa Palade își propune să genereze în rândul comunității, elevilor și actorilor implicați o preocupare pentru valorile trecutului.

Lector univ. dr. Silvia Trion