Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”

Începând cu anul 2003 Facultatea de Fizică din Timișoara organizează Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”, în vederea promovării interesului pentru fizică în rândul elevilor de liceu și selectarea de studenți.

Concursul constă dintr-o singură probă scrisă de trei ore, referitoare la probleme de fizică şi întrebări teoretice din programa pentru bacalaureat, iar în acest an s-a desfășurat în data de 26 Martie 2022 ora 10:00, în patru centre de concurs (Timișoara, Reșița, Alba Iulia și Drobeta Turnu Severin), conform programului afișat pe pagina oficială a concursului https://physics.uvt.ro/salceanu/. Interesul elevilor de liceu pentru acest concurs, aflat la a 19-a ediție, este dovedit de numărul mare de participanți, peste 300, din toată țara.

Elevii clasați pe primele 24 de locuri, în ordinea descrescătoare a punctajului obținut, pot participa gratuit la tabăra “Spring Physics Camp” organizată de Facultatea de Fizică a UVT în perioada 15-17 Aprilie 2022 la Baza didactică și de cercetări interdisciplinare de la Gărâna, jud. Caraș-Severin. Aici vor fi dezbătute teme/subiecte fascinante și de actualitate din domeniul fizicii împreună cu profesori și cercetători de la Facultatea de Fizică, Institutul de Cercetări Avansate de Mediu și Observatorul Seismologic Timișoara într-un cadru pitoresc din munții Semenic.

Mai multe informații pot fi consultate pe pagina oficială a evenimentului https://sites.google.com/e-uvt.ro/springphysicscamp/. Evenimentul este coordonat de asist. univ. dr. Ana-Marinela Barb de la Facultatea de Fizică – UVT.