Conferința de încheiere a proiectului „Institutul de cercetări avansate de mediu – ICAM”

Avem plăcerea de a vă invita să participați luni, 18 decembrie 2023, începând de la ora 10, la evenimentul în cadrul căruia va fi marcată încheierea oficială a proiectului: „Institutul de cercetări avansate de mediu – ICAM”, care a beneficiat de o finanțare nerambursabilă în valoare de 28.466.129 lei. Evenimentul va avea loc la sediul ICAM (Timișoara, str. Oituz nr. 4C – Popa Șapcă).

La această conferință vor participa, din partea UVT, rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea, prorectorii UVT, conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu și prof. univ. dr. Alin Sava, directorul general al UVT, dl. Georgescu Laurențiu, managerul de proiect și directorul ICAM, Vlad Petcu, directorul ICAM, prof.univ.dr. Viorel Negru, alături de cadre didactice, studenți, cercetători și invitați.

În cadrul proiectului a fost realizată investiția în clădirea principală ICAM, cu o valoare totală de 19.132.674,75 lei și dotarea cu tehnologie și dotări a laboratoarelor și spațiilor experimentale, cu o valoare a achizițiilor de 18.132.214,21 lei.

Despre Institutul de cercetări avansate de mediu – ICAM

Universitatea de Vest din Timișoara, în calitate de Beneficiar, anunță inaugurarea Institutului de Cercetări Avansate de Mediu – ICAM, institut realizat în cadrul proiectului „INSTITUTUL DE CERCETĂRI AVANSATE DE MEDIU – ICAM”, COD SMIS 106343.

Proiectul a fost implementat cu sprijinul unei finanțări nerambursabile acordate prin Programul Operațional Competititvitate 2014 – 2020, Axa Prioritară 1 – Cercetare, dezvoltare tehnologică și inovare (CDI) în sprijinul competitivității economice și dezvoltării afacerilor, Prioritatea de Investiție 1a. „Îmbunătățirea infrastructurilor de cercetare și inovare și a capacităților pentru a dezvolta excelența în materie de CDI și promovarea centrelor de competență în special a celor de interes european”.

Obiectivul general al investiției propuse a fost crearea unui institut de cercetări avansate de mediu, prin finalizarea construcției acestuia și dotarea corespunzătoare, astfel încât să se asigure o infrastructură de cercetare de excelență la standarde internaționale.

Obiectivele specifice ale proiectului au fost:

• Crearea a minim 66 de laboratoare de cercetare – dezvoltare;
  • Achiziționarea a minim 14 echipamente de CD de peste 100.000 euro (TVA inclus);
  • Achiziționarea a minim 150 echipamente de CD;
  • Finalizarea investiției și crearea a minim 2500 +/- 10% mp de laboratoare moderne;
  • Implicarea în minim două proiecte internaționale;
  • Angajarea a minim 20 de cercetători noi și transferarea în ICAM a minim 10 cercetători din UVT.

Universitatea de Vest din Timișoara a încheiat un contract de finanțare cu Ministerul Fondurilor Europene, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Competitivitate 2014-2020, și cu Ministerul Cercetării și Inovării, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Competitivitate.  Proiect a fost co-finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regional prin Programul Operațional Competitivitate 2014-2020.

Date de contact: Vlad Petcu – Director ICAM, Telefon: 0256592111, E-mail: vlad.petcu@e-uvt.ro.