„Conferința Ideilor Juridice Noi”, la Facultatea de Drept

Organizată de Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara, Conferința Ideilor Juridice Noi constituie o platformă de propunere și testare a unor idei juridice novatoare, printr-un dialog care să încurajeze analiza critică și dezbaterea constructivă.

Conferința se desfășoară într-un format care contrapune, pentru fiecare intervenient, un respondent care să ofere un „comentariu de întâmpinare” la ideile avansate de acesta. Textele intervențiilor și ale răspunsurilor urmează să fie publicate într-un număr special al Analelor Universității de Vest din Timișoara – Seria Drept, publicație co-editată de Editura Universul Juridic și Editura Universității de Vest și indexată în bazele de date internaționale HeinOnline, EBSCOhost și CEEOL.

Partenerul media al conferinței este Juridice.ro.