Conferința internațională bienală, Ediţia a XIV-a

Timișoara, 20-21 octombrie 2022

Conferințele științifice internaționale organizate bienal de Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara, intrate deja în tradiție, au ajuns anul acesta la ediția a paisprezecea. Desfășurată în perioada 20-21 octombrie 2022, Bienala de la Timișoara urmărește consolidarea caracterului său de excelență și diversificarea ariilor de dezbatere. Sunt invitați să participe la acest eveniment profesori și cercetători de la instituții de învățământ și cercetare de prestigiu din România și de la facultățile partenere din străinătate, precum și alți specialiști în drept.

Conferința se desfășoară pe următoarele secțiuni:

Secțiunea Drept civil: (In)eficacitatea și (in)opozabilitatea actului juridic civil

Secțiunea Drept procesual civil: Efectele dreptului material în plan procesual civil

Secțiunea Dreptul afacerilor: Riscul în afaceri

Secțiunea Dreptul familiei: Filiația și ocrotirea persoanelor cu dizabilități intelectuale și psihosociale

Secțiunea Drept public: Dialogul interinstituțional în dreptul public

Secțiunea Științe penale: Protecția victimei infracțiunii

Secțiunea Drept european și internațional: The Uncertain Future of (International) Legal Integration

Secțiunea Drept internațional privat: European Private International Law and Mandatory Provisions:

Challenges for the Near Future

În acest an, conferința face parte din seria de evenimente Facultatea de Drept din Timișoara – 30 de ani,

ocazionată de aniversarea a 30 de ani de existență a Facultății de Drept a Universității de Vest din Timișoara.

Persoane de contact:

Lect. univ. dr. Sorina Doroga, prodecan, tel. 0740/370.650, e-mail: sorina.doroga@e-uvt.ro

Lect. univ. dr. Alexandru Popa, prodecan, tel. 0723/001.141, e-mail: alexandru.popa@e-uvt.ro

Conferință organizată cu suportul Fundației Universității de Vest din Timișoara.