Conferința ştiinţifică internaţională „Cultura materială şi spirituală a sârbilor din regiunile multietnice şi/sau periferice”

Între 14-16 octombrie a.c. la Timișoara va avea loc cea de-aVIII-a ediție a Conferinței ştiinţifice internaţionale Cultura materială şi spirituală a sârbilor din regiunile multietnice şi/sau periferice /The IXth International Scientific Conference The Material And Spiritual Culture Of The Serbs From The Multiethnic And / Or Peripheral Regions.

Organizatorii evenimentului științific sunt Centrul de Cercetări Științifice a Culturii Sârbilor din România (CCSCSR) ca parte integrantă a Uniunii Sârbilor din România, Programul de studii Limba și literatura sârbă și croată din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara și Facultatea de Filosofie a Universității din Niș.

La această ediție, care se desfășoară alternativ în fiecare an, la Timișoara respectiv la Niș (Serbia), și-au anunțat participarea 43 de cercetători și profesori din Serbia, Rusia și România. Pe durata celor trei zile, sunt programate să aibă loc: sesiunea plenară, prezentarea ultimului număr al revistei “Ishodišta/Originations” vol. 8 (revista conferinței), sesiuni de lucru, vizite în spații cultural-istorice din Timișoara. Principalul obiectiv al revistei este păstrarea și conservarea culturii spirituale și materiale (cea conservată până în prezent), în special cea a sârbilor din regiunea Banatului (al cărei viitor este incert), dar și a celorlalte din zone izolate, periferice.

În revistă se publică lucrări științifice bazate pe munca de teren (care se realizează anual în diferite zone din partea română a regiunii Banatului) în localități cu populație de etnie sârbă din regiunea Banatului românesc și cercetări ale documentelor de arhivă despre sârbii din România realizate de CCSCSR, lucrări de cercetare din diverse domenii ale culturii spirituale și materiale a sârbilor din regiunile menționate mai sus – lingvistică (dialectologie, lexicologie etc.), etnologie, etnolingvistică, istorie, literatură, teologie, sociologie etc.

Pentru mai multe detalii și programul conferinței, puteți accesa www.litere.uvt.ro și http://kulturasrba.uvt.ro/.