”Connecting the dots” – despre viitorul extinderii Uniunii Europene

O dezbatere politică relevantă pe tema „Connecting the dots: așteptările Balcanilor de Vest de la statele vecine membre UE pentru integrarea în UE” a avut loc la UVT în data de 17 noiembrie.

Evenimentul a reunit un grup de experți de profil înalt din întreaga regiune, precum E.S. dl. Adrian Davidoiu (reprezentant special pentru Balcanii de Vest al Ministerului Afacerilor Externe), Jovana Marovic (membru BiEPAG, fost viceprim-ministru și ministru al afacerilor europene al guvernului din Muntenegru), Srdjan Cvijic (membru al BiEPAG, președinte al Comitetului consultativ internațional al Centrului pentru politică de securitate din Belgrad – BCSP, Serbia), Donjet Gjoka (consilier al ministrului de stat și negociator-șef, guvernul albanez, Albania) și Silviu Rogobete (profesor, Universitatea de Vest din Timișoara, România).

Moderator:

Miruna Butnaru Troncota, profesor asociat Universitatea Națională de Științe Politice și Administrație Publică.

———-

După mulți ani de stagnare, procesul de extindere a UE a cunoscut o revigorare semnificativă în 2023. În contextul războiului din Ucraina, există mai multe voci care propun un proces accelerat de integrare în UE pentru Balcanii de Vest în această reconfigurare geopolitică tensionată. România este una dintre țările care a demonstrat un sprijin continuu pentru Balcanii de Vest. Dar credem că mai există încă spațiu pentru mai mulți pași concreți și potențial de elaborare a politicilor de utilizare a sprijinului concret al tuturor statelor membre vecine și de lobby în UE pentru avansarea procesului de integrare europeană a Balcanilor de Vest pentru 2024 – un an foarte important care va aduce o remaniere a puterii la Bruxelles după alegerile europene. Președintele Consiliului European, Charles Michael, a cerut recent ca UE să fie pregătită pentru noi aderări până în 2030. Cancelarul german Olaf Scholz a solicitat o reformă instituțională majoră a UE în vederea pregătirii pentru o nouă extindere.

În plus, extinderea a figurat ca subiect important în ultimul discurs privind starea Uniunii susținut de președintele Comisiei, Ursula von der Leyen, în septembrie 2023. Considerăm că este un moment oportun pentru a examina viitorul extinderii UE din perspectiva experților din Balcanii de Vest. Discuția se va axa pe evaluarea progreselor înregistrate de statele candidate până în prezent și pe măsura în care este probabil ca reînnoirea eforturilor de extindere să producă reforme semnificative în 2024, în contextul evenimentelor tensionate care au marcat recent regiunea.

Eveniment organizat de Asociația INK – Innovation Needs Knowledge & Centrul de Studii Europene SNSPA, în colaborare cu Universitatea de Vest Timișoara, cu sprijinul financiar al European Fund for the Balkans, prin programul beeEFB.