Creații ale cadrelor didactice FAD, vernisate la Roma

Proiectul expozițional autoreferențial și autoreflexiv „Recurențe”, proiect de afirmare a unei identități colective reflectate prin ceea ce este statornic, profund și așezat în creația actualilor profesori ai Facultății de Arte și Design din Timișoara, a fost vernisat vineri, 17 septembrie, în spațiul Galeriei Academiei Române de la Roma.

Expoziția „Recurențe”, curatoriată de Maria Orosan-Telea, prezintă o selecție de lucrări ale profesorilor Facultății de Arte și Design din Timișoara și pune în lumină aspecte care se prelungesc, revin, se dezvoltă și sunt asimilate unui nivel elevat al coerenței operelor acestora. Nu este vorba despre serialitate în sensul strict al termenului. Sunt prezentate viziuni individuale care își fundamentează conceptele estetice și transpunerea lor în obiecte de artă, pe o dinamică de tip trans-serialitate. Selecția curatorială urmărește elemente de continuitate ce au revenit sub diferite forme în creația fiecărui artist, atât în raport cu el însuși, cât și unii în raport cu alții. Nucleele permanente de la care emană noi și noi soluții compoziționale, temele reinterpretate, contextualizate diferit în funcție de perioada în care s-a revenit asupra lor concură spre alcătuirea unei expoziții rafinate și unitare.

Proiectul este realizat în cadrul parteneriatului Facultăţii de Arte şi Design Timişoara cu Asociaţia şi Revista bilingvă „Orizonturi Culturale Italo-Române”, care promovează relaţiile culturale dintre cele două ţări, printr-o intensă activitate editorială şi de mediere interculturală. Revista, aflată în al XI-lea an de publicare, este înregistrată în Italia şi accesibilă la cele două site-uri www.orizzonticulturali.it şi www.orizonturiculturale.ro

La vernisajul de la Accademia di Romania din Roma, UVT a fost reprezentată de o echipă coordonată de Rectorul instituției, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, alături de care s-au aflat și partenerii evenimentului, Excelența Sa, Domnul George Gabriel Bologan, Ambasadorul României în Italia, Directorul ICR Roma, prof. univ. dr. Rudolf Dinu.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Cultura nu se face doar acasă! Am regăsit la Roma prieteni buni ai UVT, aflați departe de casă, dar totuși atât de aproape prin toate cele ce ne leagă. Arta trebuie împărtășită, iar prin această expoziție răspundem interesului celor ce se află în capitala Italiei, dornici să ne cunoască în dimensiune artistică.

Facultatea de Arte și Design este una dintre cele unsprezece facultăți ale Universității de Vest din Timișoara, care, prin specificul său vocațional, este unul din pilonii programului nostru multianual desfășurat sub genericul „La UVT, Cultura este Capitală!”.

*** În anul 2020, Facultatea de Arte și Design din Timișoara a împlinit 30 de ani de la reînființare. Este o instituție tânără, comparativ cu academiile de artă din România, dar care s-a fundamentat pe o moștenire artistică și pedagogică importantă. Între 1933 și 1942 a funcționat la Timișoara Școala de Arte Frumoase, după mutarea acesteia de la Cluj împreună cu o parte dintre profesori. În 1960, s-a înființat Facultatea de Arte Plastice în cadrul Institutului Pedagogic, aceasta încheindu-și activitatea în 1979, într-o perioadă de restructurare a învățământului vocațional, impusă de regimul comunist. Din 1990, Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest a avut o activitate neîntreruptă și o dezvoltare constantă, prin înființarea de noi specializări și prin perfecționarea continuă a procesului de învățare. Istoria sa coincide cu istoria postcomunistă a României, fiind astfel paradigmatică pentru modul în care învățământul superior vocațional și-a construit bazele în anii incerți ai tranziției, dar și pentru felul cum și-a consolidat statutul în decursul anilor 2000 în relație cu instituțiile similare de la București, Cluj și Iași și cu partenerii internaționali. Tradiția artei timișorene a reprezentat, de asemenea, un aspect important în definirea specificului facultății. Primii profesori ai catedrelor înființate în 1990 au fost artiștii neo-avangardei timișorene, printre ei numărându-se și cei care în anii ’70-’80 au practicat metode pedagogice experimentale în cadrul Liceului de Artă din Timișoara.

Mulțumiri:

Accademia di Romania

Revistei Orizonturi Culturale româno-italiene prin Afrodita Cionchin

Curatoarei Maria Orosan Telea

Echipei de coordonare și implementare a acestei aventuri vizuale.

Artiștii expozanți:

Acea Stelian, Adorian Vică, Adorjani Réka, Andoni Dacian, Andreescu Diana, Apostu Daniel, Barzu Eugen, Bunii Alexandru, Catona Daniela, Constantin Daniela, Daju Cristina, Duduleanu Laura, Feti Claudia, Gaşpar Matei, Gherman Ion, Gingiu Victor, Grati Gloria, Jakabhazi Eduard, Kelemen Gabriel, Kocsis Rudolf, Lazăr Cristina, Lucaciu Adriana, Mărienuț Mădălin, Mihăescu Camil, Mihailo Iosif, M-Kiss Hedy, Moga Dan, Moldovan Smaranda, Nani Corina, Palade – Flondor Andreea, Palade Luisa, Pădurean Cezara, Părăușanu Andrei, Penteliuc Dieter, Petcu Filip, Pleșa Andreea, Popa Liliana, Rața Bogdan Ioan, Riemschneider Eugenia, Rotaru Remus, Șerban Anamaria, Sida Cristian, Ștefănescu Valentina, Suciu Sandra, Szucs Eniko, Toma Claudiu, Trion Silvia, Vișovan Dan, Zegrean Sergiu, Zgondoiu Mihai

Prof. univ. dr. Camil Mihăescu