Delegația Consorțiului „Universitaria”, primită de către Președintele României, Klaus Iohannis

Președintele României, Klaus Iohannis, a primit joi, 26 mai 2022, la Palatul Cotroceni, o delegație a Consorțiului „Universitaria”, formată din: prof. univ. dr. Marian Preda – Rectorul Universității din București, prof. univ. dr. Daniel David – Rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, prof. univ. dr. Marilen Pirtea – Rectorul Universității de Vest din Timișoara și prof. univ. dr. Nicolae Istudor – Rectorul Academiei de Studii Economice din București.

Întâlnirea a avut loc în contextul organizării reuniunii anuale a Consorțiului „Universitaria”, găzduite, în acest an, de către Universitatea din București. Totodată, evenimentul răspunde direcțiilor de acțiune deschise cu ocazia lansării, la începutul anului 2022, de către Comisia Europeană, a Strategiei Europene pentru Universități. Printre subiectele abordate s-au regăsit și implementarea Planului Național de Redresare și Reziliență, precum și a Planului Național de Cercetare, Dezvoltare și Inovare, lansat în dezbatere publică de către Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării.

În cadrul discuțiilor, au fost abordate și alte teme de interes, care au inclus modalitățile de stimulare a procesului de internaționalizare a învățământului superior, prin prisma sprijinului acordat universităților care sunt angrenate în proiecte europene și cu caracter internațional. De asemenea, au fost explorate o serie de variante de consolidare a cooperării între universități românești și alte instituții de cercetare-dezvoltare-inovare din țară și din afara granițelor.

Un subiect important abordat de către reprezentanții Consorțiului „Universitaria” a vizat nevoia susținerii diversificării misiunilor universităților românești, pentru a răspunde nevoilor diferite ale societății, precum și pentru stimularea excelenței în îndeplinirea obiectivelor asociate acestor misiuni de către fiecare instituție de învățământ superior în parte.

În contextul asumării de către Guvernul României a elaborării unui nou cadru legal privind implementarea viziunii proiectului „România Educată”, a fost subliniat rolul mediului academic în reforma educației, precum și în creșterea calității formării inițiale și continue a cadrelor didactice.