Deschiderea anului universitar, la UVT: o săptămână cu evenimente unice

Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara a marcat deschiderea anului universitar 2023-2024 cu un desfășurător de evenimente academice și producții artistice unice, propuse studenților și tuturor timișorenilor dornici să ni se alăture.

Pentru „boboci”, anul universitar a început cu Săptămâna de inițiere „Bun venit la UVT”, în ultima săptămână din luna septembrie, cu 7 zile înainte de începerea activităților didactice (25 septembrie – 1 octombrie 2023). Pe parcursul acestei săptămâni, studenții înmatriculați în anul I de la programele de studii universitare de licență au fost așteptați la UVT pentru a descoperi ce înseamnă să fii student, cum funcționează mediul universitar și ce oportunități au din această postură.

Programul Săptămânii de inițiere la UVT a cuprins evenimente introductive și de acomodare, sesiuni de informare, sesiuni de consiliere și orientare în mediul universitar, tururi ale municipiului Timișoara și vizite la instituțiile culturale din oraș, activități de teambuilding, evenimente culturale, conferințe, dezbateri, expoziții, spectacole de teatru, proiecții de film, concerte etc.

În cadrul activităților pregătite special pentru „boboci”, aceștia au aflat mai multe despre universitate și modul în care ea funcționează, despre programul lor de studii, despre drepturile și oportunitățile pe care le au ca studenți UVT, despre cadrele didactice cu care vor interacționa, despre orar și multe alte informații necesare pentru a avea o studenție de poveste. De asemenea, aceștia au avut ocazia să descopere Timișoara și instituțiile ei culturale și să participe la o serie întreagă de evenimente cultural-artistice.

În 29 septembrie, odată cu deschiderea anului universitar 2023-2024, studenții au fost întâmpinați în Aula Magna „Ioan Curea” în cadrul unei festivități speciale, la care au luat parte membri ai comunității academice a Universității de Vest din Timișoara, parteneri din mediul de business, cultural și socio-economic, reprezentanți ai autorităților locale, precum și apropiați ai studenților. Invitatul de onoare al acestei ceremonii a fost domnul Pascal Bruckner, nume de referință în lumea literaturii și esteticii europene, care a rostit un mesaj motivațional adresat tinerilor prezenți în sală. Aflat la Timișoara cu ocazia deschiderii noului an universitar la UVT, dl. Pascal Bruckner a devenit membru onorific al comunității noastre academice, în urma acordării titlului de Doctor Honoris Causa.

Odată cu festivitățile deschiderii anului universitar, la UVT s-a desfășurat UNIGHT – Noaptea cercetătorilor, un eveniment care face parte dintr-un proiect de anvergură internațională în care ne-a fost adresată invitația de a ne reuni pentru a sărbători împreună Noaptea Cercetătorilor Europeni.

Ziua de 29 septembrie s-a încheiat cu un eveniment unic în România – Festivalul „Univibes”, care a transformat întreaga universitate într-o mare locație de concerte și expoziții de artă.

Desfășurarea Festivității de deschidere a anului universitar 2023-2024 a putut fi urmărită live pe pagina de Facebook a UVT, precum și pe ecranul amplasat în parcarea din fața sediului principal, înregistrarea acesteia fiind disponibilă în acest VIDEO.

O selecție de imagini din cadrul evenimentelor se regăsește AICI.

UVT

InfoDay@FMI-UVT

Prima ediție a InfoDay@FMI-UVT, eveniment organizat de Facultatea de Matematică și Informatică a Universității de Vest din Timișoara, este concepută ca un hub de networking

Mai multe »