Dezvoltarea abilităților de monitorizare a calității mediului

În cadrul proiectului RoRS337 s-a implementat o activitate în care studenții voluntari, alături de echipa proiectului, au prelevat probe și au realizat măsurători in situ pentru a evalua calitatea apelor de suprafață, a celor din fântâni și a solului în regiunea din jurul orașului Moldova Nouă în care s-au desfășurat activități miniere. Astfel, în 2 și 3 iulie 2021, 40 de studenți la programele de studii Chimie, Chimie Medicală, Biologie și Biochimie, voluntari în cadrul proiectului, au participat activ la efectuarea următoarelor activități: prelevare de probe de apă și sediment din râurile Boșneag, Nera și Radimna și din fântâni din localitățile Divici, Pojejena, Moldova Veche, Măcești și măsurarea in situ a unor parametri fizico-chimici cum sunt pH-ul, turbiditatea, temperatura, conținutul de oxygen. De asemenea, s-au prelevat probe de sol din halda de steril Taușani-Boșneag și din apropierea acesteia si probe de apă pentru analize microbiologice și ecotoxicologice, iar unii studenți au participat și la efectuarea acestor analize în laborator. Pentru toate probele prelevate au fost completate fișele de teren.  Toate aceste activități au permis studenților participanți să dobândească abilități de monitorizare a calității apei și solului.

Pe lângă activitățile științifice, studenții voluntari s-au bucurat să fie împreună după lunga perioadă în care, datorita situației pandemice, s-au văzut doar online, iar studenții din anii întâi au avut ocazia să se cunoască efectiv. Bucuria revederii sau a cunoașterii a fost dublată de posibilitatea de a parcurge drumul de-a lungul Dunării, unde peisajul este încântător, de o plimbare cu barca în zona Cazanelor Mari și de o vizită la Muzeul Porțile de Fier I. Singurul regret al studenților participanți a fost că excursia tematică nu a durat mai mult.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »