Dialog despre istoria Daciei romane, cu reputatul cercetător Karl Strobel

Universitatea de Vest din Timișoara organizează conferința „The Barbarian invasions on the lower Danube and into the Balkan in the 3rd c. BC and the end of Roman Dacia. New evidence and considerations”, susținută de Prof.dr. emerit Karl Strobel, de la Universitatea din Klagenfurt, Austria.

Conferința va avea loc în data de 20 septembrie 2023, de la ora 18, la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Bd. Vasile Pârvan nr. 4, Sala A01. Întrebările pot fi adresate în limba română, engleză sau germană.

Profesorul Karl Strobel este un reputat cercetător al istoriei Daciei romane și preromane și autor al unor importante monografii, între care cea mai recentă, „Împăratul Traian. O epocă a istorie universale”, a fost recent tradusă în limba română.