Doina Pașca Harsanyi – „Tot ce e frumos pe lume : războaie, revoluții – și crearea Luvrului”

Avem plăcerea să vă invităm la conferința publică susținută de doamna Doina Pașca Harsanyi, profesor universitar la Central Michigan University (SUA) și absolventă a UVT, despre cum a fost creat muzeul Luvru, ca loc al salvării operelor de artă în perioada Revoluției franceze de către un anume Dominique Vivant Denon.

„ În holul principal al Luvrului, scăldați în lumina răsfrântă prin pereții de sticlă ai piramidei lui I.M. Pei, avem de ales între scara Richelieu și scara Denon. Spre deosebire de Richelieu, Denon nu e un nume automat recunoscut de vizitatorii muzeului. Dar fără Denon, Luvrul n-ar fi Luvrul pe care-l cunoaștem și-l iubim.”

„Vivant Denon a fost omul potrivit la locul și timpul potrivit. Nu știu dacă și-ar găsi locul în vremurile noastre. Dar de câte ori am șansa să trec prin fața scării Denon, îi spun în gând merci, monsieur.”