E.S. Emil Brix, membru de onoare al comunității academice a UVT

Demersul Universității de Vest din Timișoara de recunoaștere a meritelor uneia dintre cele mai importante personalități ale diplomației mondiale, domnul Emil BRIX, s-a concretizatmarți, 8 noiembrie 2022, de la ora 10:00, în Amfiteatrul A01 al UVT, prin acordarea titlului de Doctor Honoris Causa Beneficiorum Publicorum.

Momentul a fost urmat de lansarea volumului în limba română, „Mitteleuropa Revisited – De ce viitorul Europei se va decide în Europa Centrală”, de Emil Brix și Erhard Busek, cu un cuvânt înainte de Emil Hurezeanu.

Dr. Emil Brix are rangul de Ambasador și a condus misiunile diplomatice ale Austriei la Londra și Moscova, iar din 2017 conduce Academia Diplomatică din Viena. Istoric de succes, a publicat numeroase articole, studii și cărți, cea mai cunoscută fiind fără îndoială Projekt Mitteleuropa, publicată alături de Erhard Busek și care este tradusă pentru prima dată în limba română în Editura Universității de Vest din Timișoara.