EȘTI AICI:
Echipa de volei masculin CSU UVT, promovată în Divizia A1

Voleibaliștii CSU UVT s-au întors de la turneul de promovare, desfășurat la Brașov, cu victorii în toate cele trei meciuri disputate. Cel mai recent triumf a fost chiar în fața gazdelor turneului, CSM Corona Brașov, în fața cărora „studenții” s-au impus cu 3-1 la seturi. Favoriții noștri au luat primul și al doilea set, cu 25-20 și 25-18, apoi l-au cedat pe al treilea, scor 16-25, după care au închis meciul cu setul al patrulea, scor 25-21.

Am vorbit „la cald” cu antrenorul Sorin Schiesz, chiar la momentul plecării cu autocarul, spre casă:

– Felicitări, pentru acest parcurs perfect; te-ai așteptat la trei victorii?

– Poate la parcursul perfect nu mă așteptam, dar speranțe aveam! Ideea e că și noi ne-am dorit foarte mult victoria cu echipa din Brașov și până la urmă ea a venit.

– Cum i-ai simțit pe băieți în aceste zile importante ale sezonului?

– Prima zi a fost cea mai dificilă, în meciul cu echipa din Oradea. Au fost și un pic de emoții, poate ne-am gândit că nu au cum să ne încurce, pentru că i-am învins de fiecare dată în meciurile din sezonul regular. Apoi, însă, de la meciul cu Râmnicu Sărat, s-a văzut o altă atitudine. Azi, am fost cel mai bine, în fața unei echipe, care pe hărtie, e mai bună decât a noastră.

– A fost un moment cheie, la meciul cu Oradea, când a trebuit să salvați mingile de set?

Acolo, cred că au fost mai multe momente, când ne-au condus cu 17-9, ne-am apropiat la un punct, apoi iar am pierdut controlul 21-24, după care am revenit extraordinar. Pentru unii dintre băieții tineri a fost testul de maturitate, pentru că până acum probabil nu au mai jucat sub presiunea rezultatului. Toți, merită aplauze!

– Greul abia acum începe…

– Evident! Deocamdată nu ne gândim la treaba asta, vrem să ne simțim bine în postura asta de învingători ai turneului de promovare, dar într-adevăr, greul va începe de acum încolo
!

Parcursul CSU UVT la turneul de promovare:

CSU UVT – Pro Volley Oradea: 3-1

Voleibaliștii noștri au început turneul cu o victorie cu scorul de 3-1, contra celor de la Pro Volley Oradea, în deschiderea turneului de promovare în Divizia A1, de la Brașov. Pe seturi, a fost 25-16, 23-25, 26-24, 25-15. Așa cum arată și situația din cele patru acte disputate, primul și ultimul au fost la discreția bănățenilor, în vreme ce seturile din mijlocul întâlnirii au echivalat cu adevărata luptă pentru victorie.

În primul set, „universitarii” noștri s-au desprins de la 12-10 la 16-10 și au terminat cu un as pentru 25-16. În al doilea set, totul părea să fie în grafic, mai ales că la un moment dat era 17-12 pentru timișoreni; totuși bihorenii nu s-au predat, au egalat la 23 și au mai pus două puncte pentru 25-23. Actul al 3-lea a fost cel mai dramatic, cu un avantaj maxim al orădenilor, 17-9 și apoi cu o cursă de urmărire a favoriților noștri, care s-au apropiat la un punct, 21-20 și au salvat apoi trei mingi de set ale adversarilor la 24-21, pentru un 26-24 muncit. Ultimul set a fost aproape o formalitate, cu 13 puncte avans, la un moment dat pentru CSU UVT, care s-a impus finalmente cu 25-15.

CSU UVT – CSM Rm. Sărat : 3-0

A doua victorie, 3-0 de data aceasta, s-a consemnat în fața echipei CSM Râmnicu Sărat. Primul și al treilea set au fost câștigate clar, cu 25-15 și cu 25-16 de sportivii pregătiți de Sorin Schiesz și Sorin Grădinaru. Doar partea a doua a meciului a fost mai echilibrată. Bănățenii au condus la patru sau chiar cinci puncte, păreau să ducă și acest set spre o diferență consistentă, însă au fost ajunși la o singură ”lungime”, în două rânduri, scoruri 17-16 și 19-18. Finalul setului al doilea a fost controlat de ”studenți”, care au reușit să închidă la 25-21 cu un atac blocat al partenerilor de competiție.