Echipa Facultății de Drept din cadrul UVT, participare internațională în cadrul Telders Moot Court Competition

În perioada 6-11 iunie 2022 s-a desfășurat, în format online, finala internațională a Telders Moot Court Competition, prestigios concurs științific studențesc organizat de Grotius Centre for International Legal Studies și Universitatea din Leiden (Olanda).

În etapa internațională au participat 25 de echipe ale facultăților de drept din prestigioase universități din Europa, printre care și echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Echipa, alcătuită din Bianca Iaici, Anisia Mateia, Raoul Simionescu și Marin Ugnenco (studenți în anul II), a ocupat locul V în clasamentul pledoariilor scrise pentru reclamanți.

Competiția a constat într-o simulare a procedurilor în fața Curții Internaționale de Justiție, în care echipele participante au prezentat argumentele părților dintr-o speță vizând acordarea de despăgubiri pentru prejudicii cauzate prin încălcarea regulilor de drept internațional al spațiului, dreptul mediului și drept internațional al drepturilor omului.

Echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara a fost pregătită de lect. univ. dr. Sorina Doroga și drd. Alexandra Burdulea, fostă participantă la concursurile internaționale de pledoarii.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „În anul în care UVT aniversează 30 de ani de la fondarea școlii timișorene superioare de științe juridice, participările internaționale ale echipelor studențești formate la Facultatea de Drept din cadrul UVT, în etapele finale ale unor competiții prestigioase, sunt un semn binevenit al maturizării și consacrării științelor juridice de la Timișoara. Le transmit felicitări studenților și mentorilor lor, pentru participarea competitivă în cadrul concursului studențesc Telders Moot Court Competition!