ECoC Lectures: ”How to Bridge University, the City, and Non-Profit Institutes?”

Un nou eveniment din seria „ECoC Course & Practice” va avea loc la UVT, unde o vom avea ca și invitată pe doamna Dr. Edit Kovari, alături de care vom explora subiectul ”How to Bridge University, the City, and Non-Profit Institutes? The Role of the University Community in ECOC Veszprém 2023”.

Evenimentul va avea loc în Amfiteatrul A01 și se va desfășura în limba engleză.

Dr. Edit Kővári este lector asociat la Facultatea de Afaceri și Economie a Universității de Pannonia. Teza sa de doctorat, finalizată la University of Derby Business School, s-a concentrat pe inteligența emoțională a managerilor hotelurilor și relația sa cu performanța în cadrul culturii organizaționale. Ea a scris, de asemenea, mai multe cărți și articole, a participat la diverse proiecte naționale și internaționale ca expert profesionist.

ECoC Course & Practice sunt prelegeri susținute de profesori-cercetători proveniți din universități plasate în orașe Capitale Europene ale Culturii (ECoC), pe teme adiacente subiectului Capitală Europeană a Culturii, abordate din perspective teoretice diferite: științe politice, relații internaționale și studii europene, administrație publică, amenajarea teritoriului, arătând rezultatele cercetărilor proprii în materie de impact al programului în propriul oraș/regiune, studii comparative.

Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.