Entuziasm autentic la UVT, pentru 200 de tineri pasionați de robotică

Echipa de robotică a Colegiului Național Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara în colaborare cu echipele de robotică Soft Hoarders – Colegiul Național „Frații Buzești Craiova și CND Robotics – Colegiul Național „Decebal” Deva, în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara, au găzduit sâmbătă, 13 ianuarie 2024, evenimentul League Meet by CSH, Regiunea Timișoara. Acest eveniment a adus împreună, la Universitatea de Vest din Timișoara, 200 de tineri pasionați de robotică aparținând unui număr de 16 de echipe din 6 orașe: Craiova, Târgu Jiu, Hunedoara, Arad, Deva și Timișoara.

Evenimentul face parte din seria evenimentelor oficiale, organizate în acest an la nivel național, în cadrul competiției de robotică pentru liceeni BRD FIRST Tech Challenge România, organizată de Asociația Nație Prin Educație. Scopul acestei competiții este de a stabili legături de colaborare, de a facilita împărtășirea experiențelor, de a oferi participanților oportunitatea de a-și testa roboții și mai mult, de a pregăti echipele pentru etapa regională a competiției, în atmosfera specifică programului FIRST.

Anual, tema de joc este schimbată, provocând echipele să lucreze cu entuziasm și ingeniozitate în vederea realizării unui robot competitiv. În timpul unui meci care durează 2 minute și 30 de secunde, roboții îndeplinesc anumite sarcini pentru a cumula puncte. În primele 30 de secunde roboții se mișcă autonom, urmând să fie controlați 2 minute de la distanță de către driveri, cu ajutorul controllerelor. Concursul se bazează pe lucru în echipă, formarea alianțelor și ajutor reciproc, valoarea de bază fiind Gracious Professionalism.