Eveniment Superhumans – ”Cum îți găsești direcția în viață?”

Pe 15 iunie, studenții și aproape proaspăt absolvenții de la UVT au putut participa la evenimentul organizat de Superhumans Romania, ”Cum îți găsești direcția în viață?” Evenimentul și-a propus să abordeze o temă de interes pentru cei care termină facultatea și se întreabă ”și acum ce?”

Absolventa PFC, Rebeca Peca și echipa de voluntari Superhumans Romania, au invitat trei foști absolvenți ai UVT, persoane cu multă experiență în domeniile lor de activitate, să vorbească studenților, într-o atmosferă deschisă și prietenoasă, despre oportunitățile, dar și dificultățile din piața muncii.

Cei trei invitați, Dr. Silvia Fierăscu (lector la Universitatea de Vest), Cristina Negură (psihoterapeut independent) și Dragoș Soare (Onboarding Coordinator la Atos), au argumentat perspective diferite legate de cum să navighezi piața muncii ca proaspăt absolvent, cum să continui studiile, cum să faci față incertitudinii, cum să te promovezi și să te diferențiezi, cum să eviți culturi organizaționale toxice sau cum să ai curajul și determinarea să devii cea mai bună versiune a ta.