Expoziția IMAGO, Viziuni în tranziție

Cu o istorie bogată ca și fostă prefectură și sediu administrativ al Comitatului Caraș Severin în secolele trecute, clădirea impunătoare a Palatului Lugoj situată în Piața Constantin Drăgan nr. 9 reintră în circuitul urban contemporan și cu această ocazie găzduiește prima expoziție de artă, deschisă în perioada 15 octombrie – 14 noiembrie 2021.

Este vorba despre expoziția studenților de la secția Foto-Video a Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest Timișoara intitulată IMAGO – Viziuni în tranziție, care prezintă lucrări de fotografie ale studenților din întregul parcurs universitar, fiind rezultatul vizual al eforturilor depuse de aceștia în colaborare cu cadrele didactice coordonatoare, profesor universitar dr. Stelian Acea și lectorii universitari dr. Ion Gherman, Mădălin Mărienuț și Smaranda Moldovan.

Stilul eclectic al expoziției este datorat multitudinii abordărilor artistice, de la fotografia analog la procesarea computerizată, alternând lumina naturală cu cea artificială, portretul fashion cu cel de investigație exprimând nevoia umană de cunoaștere, autocunoaștere și de autodepășire. Mai mult, expoziția reflectă parcursul instructiv-educativ al studenților întărind crezul conform căruia secția Foto-Video a Facultății de Arte și Design Timișoara lasă liber spiritul creator al studenților, contribuind prin coordonarea oferită pe parcursul anilor de studiu cu informații esențiale în evoluția lor ca artiști.

Artiști vizuali: prof. univ. dr. Stelian Acea, lect. univ. dr. Florin Ianăș, lect. univ. dr. Mădălin Mărienuț, asist. univ. drd. Amalia Gaiță, drd. Ovidiu Cărăbeț, drd. Constantin Huțanu, drd. Luca Mixich, drd. Adrian Oncu, Amanda Baderca, Gabriel Martin Ban, Benjamin Bledea, Darius Busta, Bianca-Nicoleta Cernescu, Alexandra Costea, Denisa Giuglea, Beatrice Nicoleta Hațegan, Andrei Florin Isac, Máriusz Kovács, Alexandru Măciucă, Cristina Miere Rus, Bianca Nicu, Ioana Claudia Oniciu, Denisa Oros, Flavia-Alexandra Parîia, Bianca Petrișor, Cristina Plațînda, Mihai Teslariu, Edith-Edwina Tomici.

Manager proiect: lect. univ. dr. Ion Gherman

Echipa curatorială: prof. univ. dr. Stelian Acea și lect. univ. dr. Mădălin Mărienuț
Partener: Asociația Orizonturi Culturale Italo-Române Timișoara

Lector univ. dr. Mădălin Mărienuț