”Fair Wage: An Achievable Implementation?”: dezbatere internațională pe tema sistemelor de salarizare

În contextul apartenenței sale la rețeaua WAGE (Wage Analysis in a Globalising Environment), Universitatea de Vest din Timișoara oferă o oportunitate remarcabilă pentru comunitatea academică de a interacționa cu cercetători de renume internațional, prin participarea în cadrul Conferinței Internaționale ”Fair Wage: An Achievable Implementation?”.

Alături de Facultatea de Științe Sociale, Economie și Drept (FASSED) și Facultatea de Litere (FDL) din cadrul Institutului Catolic din Paris, precum și Universitatea din Artois, UVT este co-organizator al Conferinței Internaționale ”Fair Wage: An Achievable Implementation?”, ce va avea loc la Institutul Catolic din Paris, în zilele de 16-17 mai 2024.

Această conferință aduce împreună specialiști din diverse domenii, pentru a dezbate implementarea unui sistem echitabil de salarizare la nivel global.

Rețeaua WAGE este un colectiv format din cercetători europeni și intercontinentali, axat pe analiza salarială în context global. Informatii despre retea aici:  https://wage.meshs.fr/

Mai multe detalii despre eveniment sunt disponibile aici: https://www.meshs.fr/page/colloque_salaire_wage.