FMT, prezentă în cadrul Festivalului Internațional Meridian 2023

Două evenimente ale Festivalului Internațional MERIDIAN 2023 se vor desfășura la Timișoara, mai exact un simpozion muzicologic, susținut de doctoranzi ai Facultății de Muzică și Teatru din cadrul UVT (vineri, 10 noiembrie, ora 11, în sala 115 a facultății) și un concert susținut de Ansamblul ATEM în colaborare cu actorul Constantin Tovarniţchi (duminică, 12 noiembrie, în sala „Mihai Periam” a Liceului de Artă „Ion Vidu”, ora 19).

Tema simpozionului PERSONA se va reflecta în cele trei prelegeri susținute:

Francisca Paidac – Sinmasca eterofoniei – vehicul al sacralităţii în creația compozitorului Ștefan Niculescu;
Laura Tătulescu – Persona ca element dramatic în lied-ul modern românesc;
Irina Rădulescu – Marimba – noua « persona » a muzicii românești pentru percuție.

Tematica concertului UNDER THE MASK: MIXED FEELINGS se reflectă în alegerea lucrărilor, dar și în prezența actorului ce va îmbogăți conținutul muzical.

Interpretează: Cristina Mălăncioiu (vioară), Andreea Petrila (violoncel), Victor Andrei Părău (pian)
Constantin Tovarniţchi (actor).

Program:
• Kaija Saariaho – Light and matter pentru vioară, violoncel și pian (2014)
• Cristian Bence Muk – Radio.zip retuned pentru vioară și pian (2008 rev. 2019)
• Lotta Wennäkoski – Päärme pentru vioară, violoncel și pian (2014-2015)
• Adrian Pop – Gordun pentru violoncel (2005)
• Toru Takemitsu – From Far Beyond Chrysanthemums and November Fog pentru vioară și pian (1983)
• Almași Gabriel – Cartoon Rag pentru vioară, violoncel și pian (2023)
• Iannotta, Clara – Il colore dell’ombra pentru vioară, violoncel, pian (2010) (p.a.r.)
Intrarea este liberă.

Ansamblul ATEM s-a format în anul 2013 în Timișoara, cu principala inițiativă de a promova, în formule camerale variate, un repertoriu muzical modern și contemporan. Ansamblul a susținut concerte în cadrul unor festivaluri precum Festivalul Internațional „Aurel Stroe” (Bușteni, 2013), Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” (Timișoara, 2014, 2019), Festivalul Internațional de Muzică Contemporană „Timsonia” (Timișoara 2014, 2018), Festivalul Internațional de Muzică Nouă „Intrada” (Timișoara, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022), Festivalul Internațional „Craiova Muzicală” (Craiova, 2016), SIMN (București, 2019), Festivalul Internațional Meridian (Timișoara 2019, 2021, 2022), Festivalul Internațional Expresiones Contemporáneas (Mexic, 2021), în cadrul seriei de evenimente Parma Live Stage (SUA, 2021), Festivalul Muzicii Românești (Iași, 2022). Ansamblul Atem a realizat prime audiții absolute ale unor lucrări compuse de Gabriel Almași, Adina Dumitrescu, Erich Hermann, Ciprian Ion, Matthias S. Krüger, Șerban Marcu, Gabriel Mălăncioiu, Martin Wistinghausen, Mihai Popean, Luigi Pizzaleo, Dana Cristina Probst, Mariana Ungureanu, Bernat Pont Aglada, Andrei Petrache, Iury Demetz, Irina Perneș, Mara Prună, Ariadna Ene Iliescu, Bianca Diana Popa, Rubin Szabó Bázsa Lovász, Mihnea-George Dragne, George-Ioan Păiș.

A XVIII-a ediție a Festivalului Internațional MERIDIAN, unul din cele mai importante festivaluri de muzică nouă din țară, se va desfăşura între 5 şi 12 noiembrie 2023 sub tema „PERSONA”, preponderent în Bucureşti, cu evenimente la Cluj-Napoca, Timişoara şi Iaşi.

Expoziție itinerantă de măşti cântătoare, concerte camerale, dans contemporan, live electronics, bal mascat performativ, recital de bisuri, teatru instrumental, teatru Nō, concert în Ateneu şi concert în bar, ansamblu coral şi jazz-rock – programul festivalului MERIDIAN – PERSONA pregăteşte un festin sonor eclectic pentru urechile curioase.