„French Cinema”- proiecții de film

În zilele de 8 și 15 decembrie 2022, Lectoratul francez din Universitatea de Vest din Timișoara și Lectoratul francez din Universitatea Politehnica din Timișoara, în parteneriat cu Institutul francez și Agenția Universitară a Francofoniei, au organizat două proiecții de film în cadrul evenimentului „French Cinema”.

Serile de film au fost găzduite de Biblioteca Universitară a Politehnicii Timișoara și de Institutul Francez din Timișoara. La aceste evenimente au participat atât cadre didactice, cât și studenți care au putut viziona peliculele: „Le tableau”, realizat de Jean-François Laguionie, și „Good luck, Algeria”, o creație a regizorului Farid Bentoumi.