Gala absolvenților FAD

Gala absolvenților Facultății de Arte și Design a prilejuit în acest an expoziții ample în cinci spații diferite. La Casa Artelor și-au prezentat licențele absolvenții specializării Grafică. În vecinătatea spațiului Kunsthalle Bega au fost expuse diplomele sculptorilor. O parte dintre proiectele specializării Pictură au fost prezentate la Galeria Calpe. Mansarda Facultății de Arte împreună cu ateliere studenților s-au transformat într-o mare galerie de fotografie, grafică și arte textile. Centrul de Proiecte al Primăriei Timișoara a găzduit expoziția cea mai amplă, alcătuită din licențele și disertațiile specializărilor Modă, Design, Conservare-Restaurare, Ceramică, Textile, Grafică și Pictură. Toate împreună au dat anvergură evenimentelor dedicate absolvirii unei noi generații de talentați artiști timișoreni.

Privilegiul de a crea lumi, universuri, de a materializa concepte, de a da formă fizică unor idei este imens. Arta face acest lucru cu mijloace sofisticate și uneori copleșitoare. O pată de culoare este uneori doar o pată de culoare, dar de cele mai multe ori este încărcată de semnificații profunde. O linie este adesea mai mult decât o urmă grafică ce marchează o suprafața. În textura unui material, în traiectul unei cusături, a unei broderii se pot ascunde sensuri, designul unui produs comasează povestea din spatele produsului.

Seriile de picturi din expozițiile absolvenților au jalonat între abstract/informal și figurativ expresionist. Dar si acolo unde figura umană este în mod evident prezentă, seducția picturalității pure rămâne în continuare vizibilă. Figura umană emerge din pată de culoare amorfă, devine reper în spații fluide și intangibile, alteori mai concrete prin elemente de arhitectură sau natură. Alte serii de pânze, de mari dimensiuni,  explorează informalul în cea mai desăvârșită formă a sa. Dar există și o categorie de proiecte care plecând de la experiența picturii ajung la soluții instalaționiste, structuri ce au la bază elemente de tip ready made, la video sau video performance.

Proiectele absolvenților de la specializarea grafică sunt de asemenea foarte variate în ceea ce privește tehnica și genurile. Tehnicile graficii sunt prin excelență tehnici ale minuțiozității, detaliului fin, al ritmicității și reiterării elementelor pe suprafața bidimensională. Gravură, desen, tehnici mixte, ilustrație digitală, carte-obiect, ieșirea din bidimensional prin dispunere instalaționistă și integrarea figurii sculpturale, alcătuiesc împreună un repertoriu larg de preocupări.

Lucrărilor de grafică și pictură li s-au alăturat instalații textile de mari dimensiuni care vizează relația dintre țesătura tradițională și structurile sculpturale de factură contemporană. Contrastante, dar în același timp coerente, aceste desfășurări ample care iau spațiul în posesie, aduc elementul de monumentalitate.

O secțiune aparte a fost zona dedicată proiectele de restaurare, expuse prin documentarea fotografică a procesului restaurării și a tehnicilor folosite. Absolvenții generației 2021 au restaurat obiecte liturgice textile, vitraliu, icoana pe lemn și componente litice.

Zona dedicată designului a adus împreună proiecte de design grafic, design de produs și design de ambient, ceramică decorativă și utilitară. Provocarea specifică designului de a găsi soluții estetice adecvate funcționalității produselor pe care le înfrumusețează este rezolvată cu multă ingeniozitate de către absolvenții acestei secții. Relația strânsă a designului cu viața contemporană este un truism. Inovația și adaptabilitatea sunt punctele importante pe care le ating multe dintre proiectele prezente în expoziție.

Aceleași problematici care decurg din raportul cu viața contemporană sunt vizibile și în cazul designului vestimentar. Ideea de sustenabilitate și reciclaj este prezentă prin extragerea materialelor din produse recuperate (sacoșa de rafie, încălțăminte sport uzată care devin componente ale unor piese de îmbrăcăminte). Colecțiile variază între tendințe liniare și sobre, cromatică ponderată și exuberanțe barochizante în formă și culoare.

Expoziția de sculptură relevă preocupări în direcția modelajului figurativ, a construcției de structuri ample, folosirea materialelor neconvenționale, a materialelor recuperate și integrate în instalații sau în lucrări care vizează conceptualul.

În ansamblul lor, expozițiile reflectă preocupări dintre cele mai variate, tehnici și concepte care au fost lucrate, perfecționate împreună cu profesorii coordonatori, astfel încât fiecare proiect să atingă potențialul său deplin.

Text: Lector univ. dr. Maria Orosan-Telea