Gala Premiilor Universității de Vest din Timișoara, 2020

Universitatea de Vest din Timișoara a înțeles că oamenii sunt cei care diferențiază o comunitate de alta și îi dau acesteia viață. De aceea, investește timp și resurse în susținerea membrilor săi, conștientă fiind că prestigiul ei, caracterul ei particular, depinde într-o foarte mare măsură de aceștia. Urmându-și viziunea privind dezvoltarea resursei sale umane, în semn de respect față de trecutul, prezentul și viitorul instituției, Universitatea de Vest din Timișoara recunoaște meritele tuturor celor care îi fac cinste și contribuie activ la viața UVT și le mulțumește public în cadrul celei de-a 6-a ediții a Galei Premiilor UVT, care va avea loc sâmbătă, 21.11.2020.

În cadrul Galei se vor premia rezultatele excepționale prin acordarea de premii persoanelor și instituţiilor care în anul precedent au contribuit în mod esenţial la dezvoltarea comunităţii academice și la realizarea misiunii asumate. Se acordă șase premii, în domeniile știinţelor, artelor și sportului, două premii pentru contribuţia la implementarea politicilor Universităţii de Vest din Timișoara și două premii pentru contribuţia la creșterea prestigiului UVT în plan naţional şi internaţional. Aceste premii poartă numele unor personalităţi care au marcat istoria universităţii, aducându-și aportul la dezvoltarea culturii academice în partea de vest a ţării. Astfel, acordarea lor este o dublă recunoaștere a meritelor – ale celor care dau numele premiilor, pe de o parte, și ale celor cărora li se decernează, pe de alta.

Caracterul festiv și eleganța cu care ne-a obișnuit Gala Premiilor Universității de Vest din Timișoara, ne vor înconjura și de această dată. Cu plăcuta amintire a edițiilor precedente, când am petrecut clipe de neuitat împreună, cu speranța edițiilor ce vor urma, în acest an, vă invit să ne întâlnim online, sâmbătă seara (21 noiembrie, ora 18) pentru a împărtăși aceleași emoții puternice și căldura acestui eveniment special.

Apartenența la UVT este o stare de spirit care nu poate fi îngrădită de restricțiile fizice deci, vă așteptăm să ne bucurăm împreună de o seară minunată și de succesul laureaților, pe www.uvt.ro/live sau https://www.facebook.com/events/755723798356955.

Toate informațiile privind edițiile precedente și laureații sunt disponibile pe www.galapremiilor.uvt.ro.