GIS Day – 16.11.2022 – Ziua Mondială a Sistemelor Informatice Geografice celebrată în cadrul Departamentului de Geografie al UVT

Miercuri, 16 noiembrie 2022, în toată lumea s-a celebrat Ziua Sistemelor Informatice Geografice (GIS). Evenimentul a fost marcat și în cadrul Departamentului de Geografie al Facultății de Chimie, Biologie, Geografie. GIS Day a fost organizat împreună cu membrii asociației GEOTIM și a fost axat pe promovarea acestui domeniu și a departamentului în sine dar și a programelor de studii în rândul elevilor și al tinerilor. Evenimentul celebrează aplicațiile inovatoare ale Sistemelor Informatice Geografice prin analiza și vizualizarea datelor geospațiale, dar și obținerea de noi informații geografice. Manifestarea s-a desfășurat în holul mare al UVT, de la ora 9:30, la acesta participând peste 130 de elevi din ciclul gimnazial și studenți “boboci”, care au fost antrenați în activitățile geografice împreună cu elevii. În hol au fost amplasate 7 standuri la care s-au desfășurat aplicații interactive cu scopul conștientizării importanței faptului că aplicațiile Sistemelor Informatice Geografice aduc un mare plus de valoare în societatea de astăzi. Aplicațiile pe care le-au putut accesa participanții sunt următoarele: Geocaching; Virtual Reality (VR); elaborarea unor hărți digitale pe diferite teme (analiza pădurilor din Județul Arad, puncte de interes şi obiective turistice în Timişoara, sau utilizarea sustenabilă a terenurilor – pășunatul); GeoGuessr – o aplicație online în care cu ajutorul Google Street View, jucătorul este poziționat într-un loc din lume, urmând să descopere locația pe baza caracteristicilor peisajului; proiecții video.