„În așteptarea lui Moș Crăciun 2022”: bucurie, frumusețe și candoare

Facultatea de Arte și Design a organizat evenimentul ajuns la a opta ediție „În așteptarea lui Moș Crăciun 2022”.

Copiii, părinții, bunicii, studenții și invitații de seamă au fost părtași la această frumoasă sărbătoare anuală organizată cu ei și pentru ei. Programul a cuprins bucurie, frumusețe, candoare toate dăruite de copii Moșului.

Studenții Facultății de Arte și Design direcția de studiu Arte Decorative au avut bucuria de a realiza pentru această sărbătoare un brad textil și o foarte frumoasă colecție de accesorii de sărbătoare.

Copiii care au expus lucrări în cadrul Galeriei Mansarda, au participat cu bucurie și la atelierele textile și ceramice organizate de asistent univ. dr. Reka Adorjani și studenții coordonați de ea, au realizat origami cu doamna lect. univ. dr. Eugenia Riemschneider, au ascultat o frumoasă și impresionantă poveste despre Moș Crăciun, citită de tânăra actriță Iulia Ioana, toate într-o singură seară, aceea din data de 9 decembrie 2022, la ora 17.00, în Galeria Mansarda a Facultății de Arte și Design.

Evenimentul a fost susținut de Universitatea de Vest din Timișoara, Sindicatul Universitas Timisensis, Prospero și coordonat de conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu și asist. univ. dr. Reka Adorjani, cu ajutorul doamnei Diana Daniela Buftea și a graficianului oficial al acestui eveniment, conf. univ. dr. Remus Rotaru.

Conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu