„În dialog cu Dumitru Prunariu” – eveniment dedicat elevilor

Asociația „Inițiativă în Educație” împreună cu Universitatea de Vest din Timișoara îi așteaptă pe elevi la o întâlnire unică alături de singurul cosmonaut român, dl. Dumitru Dorin Prunariu!

Marți, 19 decembrie, de la ora 10:00 la 11:00, veți avea oportunitatea de a vă întâlni cu singurul cosmonaut român, Dorin Dumitru Prunariu. Acesta a participat la misiunea Soiuz 40 din cadrul programului spațial „Intercosmos” și a petrecut în spațiu 7 zile, 20 de ore și 42 de minute.

Acest eveniment special reprezintă o oportunitate rară de a intra în dialog direct cu unul dintre cei care au explorat necunoscutul spațiu cosmic. Veți avea șansa de a afla despre provocările, descoperirile și emoțiile trăite în timpul unei călătorii extraordinare dincolo de limitele Pământului.

Indiferent dacă ești pasionat de spațiu, știință sau pur și simplu dorești să te lași captivat de povestea incredibilă a unei călătorii spațiale, acest eveniment este pentru tine!

Evenimentul este dedicat elevilor de la ciclul școlar primar, gimnazial, liceal și se va desfășura în data de 19 decembrie 2023 la Universitatea de Vest din Timișoara, sala Aula Magna.

Detalii despre activitate:

Dată: 19 decembrie, de la ora 10:00 la 11:00;
De la ora 11:00 – 12:00 clasele pot realiza fotografii și adresa întrebări domnului Dumitru Dorin Prunariu.
Locație: UVT, bulevardul Vasile Pârvan, nr. 4, Timișoara.

Activitatea este organizată cu circuit închis pentru clase de elevi alături de prof. însoțitor. Pentru înscriere, vă rugăm să ne trimiteți un e-mail cu datele de contact și numărul de elevi la adresa evenimente@inedu.ro. Vă mulțumim!

Activitatea face parte din proiectul „Spațiul de cultură”.

Proiectul „Spațiul de cultură” creează contexte educaționale interdisciplinare cu conținut cultural, artistic și științific pentru activarea, dezvoltarea și implicarea comunității locale, valorificarea patrimoniului cultural local și european și întărirea relațiilor culturale europene.

Proiectul face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul Grow Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin buget de la Ministerul Culturii.

Vă așteptăm în număr cât mai mare alături de noi!