Inovare la intersecția dintre Prelucrarea Limbajului Natural și Digital Humanities – workshop Smart Diaspora

În perioada 10-13 aprilie 2023, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie și CODHUS au organizat workshopul intitulat „Inovare la intersecția dintre Prelucrarea Limbajului Natural și Digital Humanities: aplicabilitate pentru studii de limbă și literatură română” în cadrul evenimentului „Smart Diaspora 2023. Diaspora în Învățământul Superior, Știință, Inovare și Antreprenoriat”. Coordonat din partea ATU de CS II dr. habil. Mădălina Chitez, directorul CODHUS, evenimentul a adunat cercetători din domeniile Digital Humanities și Natural Language Processing atât de la instituții academice prestigioase din străinătate (Sorbonne Nouvelle, Paris X, Universitatea din Illinois – Chicago, University College London, University of Ottawa, University of Arizona, Universitatea din Valencia, Universitatea din Oslo, Université Louvain), cât și de la centre universitare din țară (Universitatea Politehnica din București, Universitatea din București, Institutul de Cercetări pentru Inteligență Artificială „Mihai Drăgănescu”, Universitatea „A.I. Cuza” din Iași, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu) ori reprezentanți ai mediului privat (Google Deep Mind, Adobe, NVIDIA, Reff&Asociații SPRL, Zetta Cloud, ZevoTech).

Cu toate că limba română este catalogată drept lesser used language sau chiar low-resource language atunci când este vorba de studii de Inteligență Artificială, la workshop au fost prezentate exemple de astfel de resurse: corpusuri reprezentative (CoRoLa), corpusuri specializate (ROGER, EXPRES, LEMI, HAIRO, ELTEC, POPLITE, RoDia), arhive digitale de literatură (MDRR), corpus de ediții digitale (re-editări ale operei lui Mihai Eminescu). Astfel, reflecțiile participanților s-au concentrat pe găsirea unor modalități de cooperare națională și internațională a specialiștilor din domeniile IT și AI, Filologie, Psihologie, Educație, Legislație, interesați să creeze, acceseze, analizeze și să dezvolte aplicații pe baza acestor resurse, ori să dezvolte noi infrastructuri. Concluziile meselor rotunde organizate în cadrul acestui eveniment vor sta la baza extinderii domeniilor de aplicare și cercetare a NLP sau DH în soluțiile comerciale dezvoltate în România.

Mai multe despre workshop, speakeri și temele discutate aici: https://codhus.projects.uvt.ro/support/