Întâlnire cu Elliot D. Cohen, la UVT. Aplicând ”Logic-Based Therapy” la problemele vieții de zi cu zi

Unul dintre cei mai mari filosofi practicieni din lume va conferenția la Universitatea de Vest din Timișoara luni, 27 martie, de la ora 18:30.

În cadrul evenimentului, prof. dr. Elliot D. Cohen va explica abordarea ”Logic-Based Therapy”, la final urmând să se dedice publicului interesat, într-un dialog deschis și antrenant. Vom descoperi împreună modalitățile prin care practica filosofică ne ajută în abordarea frământărilor de zi cu zi.

Prof. dr. Elliot D. Cohen este director al Departamentului de Științe Umaniste la Indian River State College, profesor de etică clinică la Colegiul de Medicină al Universității de Stat din Florida și director și formator la Logic-Based Therapy & Consultation Institute (SUA). Autor a numeroase cărți și articole, Elliot D. Cohen este unul dintre principalii fondatori ai Consilierii Filosofice în Statele Unite și creator al Terapiei Bazate pe Logică (LBT).

Este unul din principalii susținători ai colaborării dintre psihologi și filosofi practicieni, dar scrie și pe un blog permanent pentru Psychology Today. A fost colaborator apropiat al lui Albert Ellis, fondatorul terapiei rațional-emoționale și comportamentale (REBT), pe care a dezvoltat-o sub forma propriei sale metode, Logic-Based Therapy and Consultation. De anul acesta, Prof. dr. Elliot D. Cohen este profesor plin la Masterul de Consiliere și Consultanță Filozofică din cadrul UVT.

Practica filosofică și consilierea filosofică excedează filosofia teoretică sau academică, prin aplicarea instrumentelor filozofice în găsirea de soluții, clarificarea și dezvoltarea de valori sau principii sau pur și simplu pentru a ajunge la „the art of living a good life”.